Házip(r)a(k)tika
Kisgyerekként és még most is gyakran hallom a szüleimtől, hogy mielőtt gyógyszerhez nyúlnék, inkább próbáljak ki valami természetes dolgot, hogy legyűrjem a fejfájást, a megfázást, vagy az allergiát.
A felgyorsult világunkban egyébként is egyre nagyobb a kereslet a természetgyógyászat és bio termékek iránt, hiszen a rengeteg szmog, műtrágya és vegytisztítók a szervezetre nagyon káros hatással vannak. De nem kell ahhoz méregdrága homeopátiás szereket vásárolnunk, hogy megóvjuk magunkat. Mint az nemsokára kiderül, a boltban, vagy a piacon minden szükséges orvosság beszerezhető olcsó áron. Ha mégsem, a vetőmagboltban beinvesztált kellékek segítségével saját otthonunkban is termeszthetünk „csodaszereket”. Íme legáltalánosabb medicinák:
Bazsalikom:
Epebetegségre, gyomorbajra, influenzára, lázra egyaránt jó, hiszen vasat, rezet, mentolt, B1, B2 is tartalmaz, rengeteg egyéb hatóanyag mellett. A bazsalikom leveleit közvetlenül virágzás előtt kell leszedni. Kertben, de cserépben is termeszthető, a napos helyeket kedveli.
Majoranna:
Étvágygerjesztő, bélgörcsoldó, szélhajtó, ráadásul nyugtató hatása miatt teákba is bele szokták keverni. Remek ízt kölcsönöz a leveseknek és főzelékeknek is. Lakásban nevelve egy cserépnyi majoranna novemberig friss fűszerként szolgál. A kertben csíráztatott majoranna évente kétszer is gyökeret ereszt.
Kamilla:
A csecsemőkortól idős korig bárki használhatja. Gyomor, bél, hólyagbetegségek, gyomoridegesség, fekély esetén tea formájában fogyaszthatjuk. Légúti megbetegedések ellen kakukkfűvel, mentával keverve inhalálásra kitűnő. Ezenkívül szemgyulladás kezelésére is használják: a beteg felületet kamillás teába áztatott vattával kell törölgetni a kívánt hatás elérése miatt. A leszedett virágokat meleg helyen szárítsuk, a hatóanyagok megőrzése végett pedig forrázással készítsünk belőle teát.
Gyömbér:
Émelygés és hányinger ellen alkalmazható, de óvatosan kell vele bánni, hiszen nyersen fogyasztva puffadást és emésztési zavarokat is okozhat. Tehát a gyömbér szárított formájában a leghatékonyabb, ha gyakran vannak gyomorpanaszaid, napi 250 milligrammot fogyassz belőle.
Vörös áfonya:Az áfonya megakadályozza, hogy a baktériumok megtapadjanak a szervek falain, ezért nőgyógyászati panaszok, húgyúti bántalmak ellen is szedhető. Napi 1-2 pohár, boltból is beszerezhető áfonya-lé már elég a panaszok kezeléséhez.
Fokhagyma:
Ez az Ázsiából származó gyógy-és fűszernövény több mint kétszázféle vitamint, ásványi anyagot, s enzimet tartalmaz, melyek segítségével nem csak hogy le tudjuk győzni a betegségeket, de meg is tudjuk őket előzni. Antimikrobális hatásának köszönhetően hatással van a bélpanaszokra, tágítja az ereket, s csökkenti a káros LDL koleszterin szintjét, ezáltal segíti normalizálni a vérnyomást. Izületi bántalmak és fáradtság ellen olajat készíthetünk belőle.
Tojássárgája és méz:
A tojás sárgáját külön kell választani a fehérjétől, majd cukorral kikeverni. A vitaminoknak köszönhetően segít a légúti betegségek és hangszálak gyulladásának kezelésében.
A méz évezredek óta fontos gyógyító táplálékként szolgál. A méz ásványi anyagokat (szilícium, kálium, vas, klór, réz, foszfor, magnézium, alumínium, nátrium), vitaminokat (B1, B2, B3, B6, C), enzimeket, illóolajokat, fehérjét, invertcukrot (glükóz és fruktóz keveréke) tartalmaz. Szívpanaszok, keringési problémák, vérszegénység, légúti megbetegedések, vesepanaszok, bőrsérülések, felfekvések kezelésére is hasznos. A méz baktérium-, vírus-, és gombaellenes hatása miatt alkalmas sebgyógyításra is. Enyhén nyugtató hatással is rendelkezik.
Ilyen információk birtokában, biztos vagyok benne, hogy egy kis fejfájásnál nem fogok egyből a patikába rohanni. Felmenőink nem véletlenül mondogatják: „Bezzeg a mi időnkbe…”