Ezek a vérszegénység figyelmeztető jelei
A vérszegénység az egyik leggyakrabban előforduló hiánybetegségeink egyike és általában sokan nem is tudják, hogy az észlelt panaszokat a vérszegénység okozza. Összeszedtük most a legjellemzőbb tüneteket, amikre érdemes odafigyelned.
A vérszegénység kialakulása
A vérszegénység általában lassan alakul ki és a legfőbb okai közé tartozik, hogy a vérben található oxigént szállító vörösvérsejtek száma lecsökken. A másik leggyakoribb oka a vérszegénységnek a vashiány. Így a legtöbb esetben nem csak anémiáról beszélhetünk, hanem a kezeléshez valamilyen vaspótló készítményt is használni kell, hogy a tüneteink biztosan elmúljanak.
A vérszegénység tünetei
Mivel a vérszegénység kialakulása hosszabb ideig tart, így a figyelmeztető tünetek is lassabban tűnhetnek fel és a vérszegénység mértékétől függően nem is egyszerre alakulnak ki. Mégis van néhány olyan tünet, amelyek kifejezetten a vérszegénységre jellemzőek, így ha észrevesszük magunkon ezeket, akkor érdemes egy laborvizsgálatra jelentkeznünk az orvosunknál.
A leggyakoribb tünetek közé tartoznak az alábbiak:
- sápadt bőr
- karikás szemek
- fáradékonyság, koncentrációs zavarok
- ingerlékenység
- szédülés, fejfájás
Súlyosabb esetben a vérszegénység akár nehézlégzést vagy fulladásérzést is okozhat, de előfordulhat szapora szívdobogás is. Ezek a tünetek általában akkor jönnek elő, ha hosszú ideig nem figyeltünk oda a figyelmeztető jelekre és súlyosabb vérszegénység alakult ki.
A vérszegénység kezelése
A vérszegénység kezelése előtt fontos azt is megvizsgáltatnunk, hogy van-e valamilyen háttérben lévő betegség, ami miatt kialakult a hiány, de a legtöbb esetben vashiány pótlásával a vérszegénység is megszűnik.
Hasznos lehet még ilyenkor több B12-vitamint is fogyasztanunk, illetve van néhány olyan ételcsoport, ami szintén a vörös vérsejtek képződését segítik. Ilyen például a különböző vörös húsok, a máj, a halak közül pedig főleg a tengeri fajták, illetve az olajos magvak fogyasztása is segíthet a vérszegénység megszüntetésében.