Ebből a vitaminból senki sem kap eleget télen – Pedig hiánya Parkinson-kórt és cukorbetegséget okozhat
A sötét, téli időszakban szinte senkinek a szervezete nem kap annyi D-vitamint, mint amennyit kellene, ráadásul sokan még azt sem tudják, milyen életbevágóan fontos vitaminról van szó. Elmondjuk, milyen ételekkel lehet pótolni a D-vitamint, illetve, hogy milyen következményei és tünetei vannak a hiányának.
Miért és mennyit?
A D-vitamin a test számára az egyik legfontosabb vitamin. Hogy miért? Az ok egyszerű: sok sejtünk felületén találhatóak D-vitamin-receptorok, amelyekbe csupán a D-vitamin molekulája illik. Ha ezek a receptorok nem kapnak elegendőt a fentebb már említett vitaminból, akkor üresen maradnak, és működési zavarok egész sora léphet fel.
A javasolt napi D-vitamin-mennyiség 1000-4000 N.E. (nemzetköz egység). Arról, hogy mennyi a szintje a szervezetünkben, egy sima vérvétellel meggyőződhetünk. A normál érték 30-100 ng/ml (nanogramm/mililiter); a 11 ng/ml alatti érték komoly kockázatot jelent, főleg csecsemőknél és gyerekeknél.
Miben van D-vitamin?
Amíg nem tudsz eleget tartózkodni a napon, addig más módszerekhez kell folyamodnod, hogy feltöltsd D-vitamin raktáraidat. Például a modern mesterséges fényforrásokhoz, amelyeket eredetileg a téli depresszió enyhítésére találtak ki; a szoláriumozás szintén nagyon jó lehet, ha nem viszed túlzásba.
Vannak D-vitaminban gazdag ételek is: a természetes források közül a csukamájolaj a leggazdagabb D-vitaminban, ez 12 ezer N.E. mennyiséget jelent, ami fedezi a napi szükségletet. A füstölt angolna 640, a szardínia 440, a borjúhús 152 N.E./ 100 gm mennyiséget tartalmaz. Az is nagyon jó, ha valaki sok tyúktojást (116), csiperkegombát (76), marhamájat (68), vajat (48) és avokádót (137) eszik, hiszen ezek is bővelkednek D-vitaminban.