Az egészséges reggeli legfontosabb összetevője - Ezt fogyaszd rendszeresen
A táplálkozástudományi szakemberek legfrissebb kutatási eredményei szerint szinte egyetlen más élelmiszer sem tudja oly mértékben kielégíteni tápanyagszükségletedet, mint a zab. Az élsportolók szerint is kiváló energiaforrás, s az orvosok is kihasználják a zab sokoldalú gyógyhatását és védőerejét, sőt, ma már a gyermekétkeztetésnek is egyik kulcsfontosságú eleme.
A zabkásától a zabpehelyig
A zabkásáról biztosan hallottál már, ami a középkorban egy eléggé elterjedt étel volt. Manapság főleg a müzli-keverékekben található meg a nagylevelű fajtája, a kislevelű fajtát hántolás előtt megtörik, ez többnyire sütemények, zöldségkrokettek készítésére alkalmas. A zabliszthez és instant zabpehelyhez a mag liszttestét használják fel. Ez az alkotóelemeknek csak töredékét tartalmazza, melyet elsősorban kötőanyagként és élelmiszerkoncentrátumként alkalmaznak.
Miért hasznos a zab?
A zab a leginkább fehérjedús gabonaféle, s mindemellett a lehető leghasznosabb formában tartalmazza a létfontosságú fehérjeépítő anyagokat is. Ha a zabot tejjel fogyasztod, minden esszenciális aminosavhoz hozzájutsz. Nagyon fontos a zsírtartalma is, különösképp a zabszem linolsav tartalma miatt.
Napi 10 dkg zab elfogyasztásával már lényegesen hozzájárulhatsz egészséged megőrzéséhez, hiszen ez a mennyiség elegendő a szív- és érrendszer védelméhez szükséges esszenciális zsírsavszükséglet egyharmadának fedezésére. A zab megfelelő arányban tartalmaz lassan beépülő energiát, komplex szénhidrátokat keményítő és ballasztanyagok formájában. Ezen kívül még nagyon sok másodlagos növényi anyagot rejt magában, például fitoösztrogént, amely bizonyítottan rákmegelőző hatású, sokféle B-vitamint, kalciumot, amely a csontozat erősítését szolgálja, továbbá stresszhatásokat leküzdő ásványi anyagot, magnéziumot.