A nő a hibás, ha megerőszakolják? - feminista megmozdulás világszerte
Április 3-án indult útjára a SlutWalk, vagyis RibiSéta elnevezésű demonstráció-sorozat, amely a napokban hazánkat is elérte. Kérdés azonban, hogy mire jó ez az egész.
Történt, hogy január 24-én a York Egyetemen tartott előadásában egy torontói rendőr, Michael Sanguinetti azt mondta, ha a lányok el akarják kerülni, hogy megtámadják, megerőszakolják őket, akkor ne járjanak "kurvás" ruhákban. A kijelentés akkora felháborodást keltett a nők körében, hogy néhány hónapon belül tüntetést szerveztek. A nevezett rendőr később elnézést kért ugyan, de ez valószínűleg senkit nem érdekel már. Mert az igazi gond az, hogy nem ő az egyetlen, aki a szexuális erőszak áldozatait teszi felelőssé azért, ami velük történt.
Világ asszonyai, gyűljetek össze!
Amerikától Európán át Indiáig számtalan országban az utcára vonultak azok a nők, akiknek elegük van abból, hogy biológiai nemük miatt megkülönböztetik, megalázzák, vagy egyenesen megerőszakolják őket. Látható, hogy milyen sokfelé ágazik ez a problémakör. Szexuális erőszak, családon belüli erőszak, munkahelyi zaklatás, megalázás. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a nőket ért hátrányos megkülönböztetésre a figyelmet. Mert sajnos valóban ez a helyzet. Ha egy nőt megerőszakolnak, általában elhangzik, hogy de részeg volt, de rövid volt a szoknyája, de igazából biztos ő is akarta. A nem azt jelenti, hogy nem – hangzik a jelmondat. Teljesen mindegy ugyanis, hogy a bántalmazott nő mennyit ivott, mit viselt. Ez nem adhat felmentést az elkövetőnek.
Férfi nyelv – női nyelv
Régóta az egyik legnagyobb kihívás a feministák számára, hogy kibújjanak a férfiak által használt fogalmak hálójából. A feminista irányzatok egy része ugyanis úgy véli, hogy mindaddig nem lesznek egyenlők és fölszabadultak a nők, amíg ugyanazokat a terminusokat kénytelenek alkalmazni, mint a férfiak. Nos, a SlutWalk esetében ez a probléma jól érzékelhető. Kérdés ugyanis, hogy nem elhibázott-e az elképzelés, miszerint a vonulóknak "ribancos" cuccokban kell menetelnie, hogy megmutassák, akkor sincs joga senkinek bántani őket, ha így néznek ki. Így is van persze, viszont a ribanc, kurva szavakat pejoratív értelemben használjuk. Szóval, a vonuló nők tulajdonképpen azonosulnak a férfiak azon elképzelésével, hogy a nők szexuális használati tárgyak. Jó néhány, egyébként az ötletet és cél elérését támogató nő van, akik úgy vélekednek, nem ez a legmegfelelőbb formája annak, hogy végre változzon valami.
Magyar virtus
A demonstráción résztvevők amúgy sokkal visszafogottabbak, mint más országok tüntetői. És ami feltűnő, nem igazán látni férfiakat. Míg a külföldi SlutWalkokon szép számmal vannak a szolidaritást vállaló pasik, addig Budapesten nem nagyon van olyan, aki beállna.
Sok férfi véleménye ugyanis az, hogy valóban nem kellene „kipakolnia” egy lánynak azt, amije van, hogy a férfiak sokkal állatiasabbak, és sokkal inkább vizuális beállítottságúak, és ezért erőszakolják meg a nőket...