3 okból csökkenhet a kapcsolatodban a szeretkezések száma - Így fordíthatod vissza ezeket a folyamatokat
A szex egy kapcsolat motorolaja, az egyik oszlop, amely megtartja a szerelmet. Sokszor előfordul, hogy a legelején minden gördülékenyen és könnyedén megy, magas fokon izzik a tűz, majd szépen lassan alább hagy a lobogás, és ritkul az együttlétek száma. Szexuálpszichológusunk, Gazdóf Réka cikkéből kiderül, miért van ez!
Kezdetben mindig ég a tűz
Ez a folyamat egy bizonyos szinten természetes, hiszen a kezdetekben az egymás iránti szenvedély annyira erős, hogy a testi összeolvadással tudunk a lehető legközelebb kerülni a másikhoz. Mondhatnánk azt is, hogy először a ”testi szerelemnek” van nagyobb szerepe, majd ahogyan a vágy kissé csitul, úgy kerül előtérbe a ”lelki szerelem”, a kapcsolat komolyabbá fordulása, tervezgetés, szintlépések. Bemutatjuk kedvesünket a családnak, barátoknak, együtt tervezzük a hétvégét, utazásokat, ünnepeket.
Mindeközben ideális esetben (a szeretkezések száma a kezdetekhez képest csökkenhet ugyan) a szexuális élet stabil, kielégítő és mindkét fél számára elégedettséget biztosít.
Azonban a mindennapok szürkesége, a kevés együtt töltött idő, a nem tisztázott konfliktusok és ki nem mondott vágyak, a hétköznapok gondjai gátat szabhatnak a boldog szexuális életnek. Hiába tudjuk, hogy a szeretkezés örömteli és jó, ezt hajlamosak vagyunk elfelejteni, főleg egy hosszú távú kapcsolat esetén.
Miért csökken az együttlétek száma?
A kezdeti lendülethez képest, az együttlétek csökkenésének hátterében három fő ok állhat:
1. Különböző libidó
A kapcsolat elején fokozottabb a vágy, közkeletű kifejezéssel élve ”tombolnak a hormonok”, nagyobb hangsúly kerül a romantikára, a beszélgetésekre több időt hagyunk, és inkább az életünk szebbik oldalán osztozunk a másikkal. Később, ha nagyobb teret engedünk a társunknak és a hétköznapok is beszivárognak a pár életébe, ez a gyakoriság csökkenhet. Elképzelhető, hogy ez az egyik fél számára természetes folyamat, hiszen hosszabb távon számára kielégítő egy bizonyos számú, gyakoriságú együttlét, míg a másik fél nem érti, mi történik, miért kevesebb a szex. Valószínűsíthető, hogy a pár két tagjának különböző a libidója, mely inkább hosszabb távon derül ki.
Ez esetben érdemes tisztázni a szükségleteinket, és próbálkozni azzal, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz az elképzelések. Mindezt természetesen nem direkten és erőltetve, hiszen a szex esetében (is) az erőltetés inkább ellenállást szül.