Csomók a tenyéren – komoly kézbetegségre figyelmeztetnek!
A kéz és az ujjak épsége minden ember számára alapvető. Mindennapi életünk során gyakorlatilag minden tevékenységünkhöz a kezeinket használjuk. Ez a tény fel sem tűnik egészen addig, amíg valami furcsaság nem akadályozza tevékenységeinket. Ilyenek például a kis csomók vagy göbök, melyek a Dupuytren-kontraktúra első jelei a tenyéren.
Dr. Lénárt Anett - kézsebész, ortopéd traumatológus adjunktus
Fodrász, könyvelő, majd agysebész szerettem volna lenni, miközben élsportolói szinten röplabdáztam. Végül sportgimnázium helyett egy kétnyelvű gimnáziumban érettségiztem. Már az orvosi egyetemen szerettem a kézsebészetbe. Hivatásom látványos, néha sorsfordító eredményekkel jár, amelyhez nagy türelem szükséges, de a siker reménye, hogy egy roncsolt végtag visszanyeri 100%-ban a funkcióját, hatalmas ösztönző erő. A Honvédkórház Baleseti Sebészeti Osztálya mellett a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben magánpraxist is viszek, ahol egyre jobban értékelem, hogy rendelés közben csak a betegre koncentrálhatok. Kérdésed van? Ide kattintva tudsz segítséget kérni!
A Dupuytren-kontraktúra
A Dupuytren-kontraktúra a tenyér bőre alatt található kötőszövetes hártya, azaz a tenyéri bőnye betegsége. A köznyelvben sokszor tenyérzsugornak nevezik, mert a betegség az érintett ujjat vagy ujjakat a tenyér felé behúzza, mintha az inakat zsugorítaná. A valóságban azonban nem az ínak okozzák a problémát, hanem a tenyéri bőnye csomósodása és megrövidülése.
Először kis csomók jelennek meg a tenyéren, melyek esetleg kicsit nyomásérzékenyek. Majd ezek a csomók egyre nőnek, húrszerűen terjednek a tenyértől az ujjak felé. Egy idő után a bőnye megrövidül, és az ujjunk elkezd behúzódni, begörbülni a tenyér felé. Ezt a húzódást sajnos nem lehet megállítani és kiegyenesíteni a szokásos módon, ezért komoly akadályt jelent a mindennapok során. Olyan egyszerű dolgok, mint a mosogatás vagy egy ing begombolása is szinte lehetetlenné válnak egy idő után. Ez az idő pedig esetenként nagyon változó lehet. Vannak, akiknél csak lassan, 10-15 év alatt alakul ki a kis csomókból az ujjak görbülése, de előfordul, hogy már fél év alatt eléri a kritikus szintet a probléma.