3 tévézési szokás az egészségesebb életvitelhez

Még a tévé előtt ülve is számos olyan dolog van, amit a tested érdekében tehetsz. Nem kell tehát bűntudatot érezned, ha egymás után több epizódot is megnézel a kedvenc sorozatodból - hiszen ha az alábbi ajánlott szokásokat követed, akkor valójában az egészségedért teszel!
Még a tévé előtt ülve is számos olyan dolog van, amit a tested érdekében tehetsz. Nem kell tehát bűntudatot érezned, ha egymás után több epizódot is megnézel a kedvenc sorozatodból - hiszen ha az alábbi ajánlott szokásokat követed, akkor valójában az egészségedért teszel!
1. Megfelelő testtartás a kanapén
A legtöbb ember naponta egy-négy órát tölt a kanapén esténként. És míg a számítógépen dolgozók azon aggódnak, hogyan üljenek helyesen, és milyen távolságot kell tartaniuk a szemük és a monitor között, addig a kanapén való helyes testtartásra kevesen gondolnak. Pedig sokan elég időt töltünk ott ahhoz, hogy akár egészségügyi problémákat okozzunk magunknak, ha helytelenül ülünk. Hogyan üljünk tehát helyesen a kanapén?
- Ügyelj arra, hogy kitámaszd a hátad. A legtöbb kanapé ezt ugyanis nem biztosítja. Használj ezért párnát a csípő kipárnázására.
- Ha nyak- és karfájdalmaid vannak, támaszd meg a könyöket párnákkal úgy, hogy a karjaid nagyjából derékszögben legyenek behajlítva.
- Ha sokat olvasol vagy laptopot használsz a kanapén ülve, tedd a könyvet vagy a számítógépet egy elég vastag párnára. Ismét - a karjaidnak nagyjából derékszögben kell behajlítva lenniük. Ez nem csak a karjaidat terheli kevésbé, de a nyakad egészségtelen lefelé hajlítását is elkerülheted.
- Ne feledkezz meg a lábadról! Ha formában akarod tartani a vénarendszeredet, szó szerint fel kell tenned a lábadat. Egy megfelelő dohányzóasztal megteszi a hatását - ráadásként még néhány párnát is tehetsz a lábad alá.
2. Nyújtás
Az izmok időnkénti nyújtása talán még fontosabb, mint maga az edzés! Bár a legjobb, ha állva nyújtasz szépen a felsőtesttől a lábakig, ülve is nagyon hatékony gyakorlatokat végezhetsz. Az ülő gyakorlatok közül ajánljuk:
- Homorítás-domborítás (belégzéssel enyhén hajlítsuk be a törzset és nézzünk felfelé, kilégzéssel húzzuk be a hasat és kerekítsük a hátat).
- Sas-póz (a karok derékszögben behajlítva a test előtt, ujjakat összekulcsolva; mélyeket lélegezve).
- Törökülés, az egyik láb bokáját a másik láb térdére helyezve, majd lábat váltunk.
- Forgassuk és nyújtsuk a törzset oldalra.
A nyújtás nem elég? Ha komolyan gondolod a testmozgást, akkor egyszerűen a tévé előtt is tornázhatsz. Kezdd néhány guggolással, fekvőtámasszal vagy felüléssel. A következetességnek van a legnagyobb haszna, ezért hidd el, hogy már öt perc is pozitív hatással lesz az egészségedre és a fittségedre, ha hetente legalább néhányszor edzel.
3. Víz és zöldség
A lakosság nagy részének csapása az elégtelen alkoholfogyasztás és a napközbeni kevés gyümölcs és zöldség, valamint az egészségtelen ételek fogyasztása mellett az esti alkoholfogyasztás is. Nem is beszélve a tévé előtti evésről, mint olyanról, ami csak azt jelenti, hogy nem is élvezzük megfelelően az ételt (Nagy-Britanniában például a lakosság egyharmada rendszeresen tévés étkezéseknek hódol). Akár vonatkozik rád mindez, akár nem, mindenképpen jót tesz a szervezetednek, ha rászoktatod magad arra, hogy a tévé előtt megiszol egy-két pohár vizet, és legalább egy zöldséget felaprítasz hozzá.
Fotó: 123rf.com
Oldalak
