Utazás

Új negatív rekord: sosem bocsátottunk még ki annyi szén-dioxidot, mint idén

A globális szén-dioxid-kibocsátás, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó kibocsátást is, idén rekordmagasságot fog elérni, ami még tovább nehezíti a pusztító éghajlati szélsőségek elhárítását az ENSZ azerbajdzsáni COP29 klímacsúcsán szerdán közzétett globális karbonháztartási (Global Carbon Budget) jelentés szerint.

Még a tavalyi mennyiséget is meghaladjuk

A brit Exeteri Egyetem vezetésével több mint nyolcvan intézmény által készített jelentés szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás az idén 41,6 milliárd tonna lesz, szemben a tavalyi 40,6 milliárd tonnával.

A kibocsátás legnagyobb hányada szén, olaj a gáz elégetéséből származik: 37,4 milliárd tonna, a tavalyinál 0,8 százalékkal több. A kibocsátás többi része egyebek között erdőirtásból és erdőtüzekből érkezik majd.

„Nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása 2024-ben tetőzne” – mondta Pierre Friedlingstein, az Exeteri Egyetem éghajlatkutatója, a tanulmány vezető szerzője. Azonnali és hathatós kibocsátáscsökkentés nélkül "hozni fogjuk a 1,5 Celsius-fokos célt, egyszerűen átlépjük azt, és megyünk tovább" – tette hozzá.

A 2015-ös párizsi egyezményben született megállapodás arról, hogy 1,5 Celsius-fokban kell korlátozni a globális felmelegedést az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak az elkerülése érdekében. Ehhez minden évben meredek kibocsátáscsökkentésre lenne szükség mostantól 2030-ig és azon túl is. Ehelyett a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása az elmúlt évtizedben emelkedett.

A földhasználatból származó kibocsátás ebben az időszakban csökkent – egészen az idei évig, amikor az Amazonas térségében súlyos aszály okozott erdőtüzeket, ami 13,5 százalékkal, 4,2 milliárd tonnára növelte a földhasználatból származó éves kibocsátást.

Számos tudós szerint az ilyen lassú előrehaladás azt jelenti, hogy a 1,5 Celsius-fokos célt már nem lehet reálisan tartani. A jelentés szerzői azt írják: az idei kibocsátási adatok azt mutatják, hogy egyes országok gyorsan bővítik a megújuló energia használatát és az elektromos autók állományát.

A folyamat azonban egyenlőtlenül halad, az iparosodott országok kibocsátása csökkent, a feltörekvő gazdaságoké pedig továbbra is nőtt.

A COP29 konferencián kedden ellentétek törtek a felszínre arról, hogy kinek kellene vezetnie az átállást a fosszilis tüzelőanyagokról, amik a globális energiafelhasználás 80 százalékát adják. A COP29 házigazdája, Azerbajdzsán elnöke, Ilham Aliyev képmutatással vádolta a nyugati országokat, amiért a fosszilis tüzelőanyagok fő fogyasztóiként és termelőiként oktatnak ki másokat.

Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb olaj- és gáztermelő és -fogyasztó országában a kibocsátás várhatóan 0,6 százalékkal, míg az Európai Unióban 3,8 százalékkal csökken az idén. Eközben India kibocsátása az évben 4,6 százalékkal fog emelkedni a gazdasági növekedés miatt megugró energiaigény miatt. A világ legnagyobb kibocsátója és második legnagyobb olajfogyasztója, Kína szén-dioxid-kibocsátása az idén 0,2 százalékkal fog emelkedni a jelentés szerzői szerint. A kutatók megállapították, hogy Kína olajfelhasználásból származó kibocsátása valószínűleg elérte a csúcspontját az elektromos járművek piaci részesedése növekedésének köszönhetően.

A nemzetközi légi közlekedésből és hajózásból származó kibocsátás az idén várhatóan szintén 7,8 százalékkal növekszik, mivel a légi közlekedés kezd helyreállni a koronavírus-világjárvány idején bekövetkezett visszaesésből.

(MTI)

Már több embert ölnek meg a skorpiók Brazíliában, mint a kígyók: 2023-ban a skorpiócsípéshez köthető elhalálozások száma 152-re nőtt, míg kígyómarások száma 140 volt.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Utazás
Sztárok
Vilmos herceg szívszorító vallomást tett azzal kapcsolatban, annak idején miért ágált az ellen, hogy feleségül kérje kedvesét, Katalin hercegnét – az ok pedig egészen meglepő.
Sztárok
Az 56 éves üzletember a TV2 Titkok legújabb epizódjában, Lékai-Kiss Ramóna vendégeként mesélt első nagy szerelméről, akit még egyetemistaként vett feleségül.
Lifestyle
Az egészséges bőr fenntartásában nagy szerepet játszik a megfelelő táplálkozás, amely belülről támogatja a bőr rugalmasságát és megjelenését.
Lifestyle
A Hintalovon Alapítvány idén karácsonykor is egyedi tervezésű ajándéktárgyakkal készül, amelyek megvásárlásával áldozatos munkájukat támogathatjuk.
Utazás
Ma napközben még nem számíthatunk jelentős mennyiségű csapadékra, este viszont komoly fordulópont érkezik. Pénteken havazásra és havas esőre is fel kell készülnünk: legzordabb arcát mutatja majd a...
Lifestyle
Vannak olyan állatövi jegyek, akikkel azért kerülhetünk gyakran nézeteltérésbe, mert személyiségükből fakadóan annyira érzékenyek, hogy könnyen megbántódnak még egy ártatlan viccen is akár.