Utazás

Új negatív rekord: sosem bocsátottunk még ki annyi szén-dioxidot, mint idén

A globális szén-dioxid-kibocsátás, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó kibocsátást is, idén rekordmagasságot fog elérni, ami még tovább nehezíti a pusztító éghajlati szélsőségek elhárítását az ENSZ azerbajdzsáni COP29 klímacsúcsán szerdán közzétett globális karbonháztartási (Global Carbon Budget) jelentés szerint.

Még a tavalyi mennyiséget is meghaladjuk

A brit Exeteri Egyetem vezetésével több mint nyolcvan intézmény által készített jelentés szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás az idén 41,6 milliárd tonna lesz, szemben a tavalyi 40,6 milliárd tonnával.

A kibocsátás legnagyobb hányada szén, olaj a gáz elégetéséből származik: 37,4 milliárd tonna, a tavalyinál 0,8 százalékkal több. A kibocsátás többi része egyebek között erdőirtásból és erdőtüzekből érkezik majd.

„Nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása 2024-ben tetőzne” – mondta Pierre Friedlingstein, az Exeteri Egyetem éghajlatkutatója, a tanulmány vezető szerzője. Azonnali és hathatós kibocsátáscsökkentés nélkül "hozni fogjuk a 1,5 Celsius-fokos célt, egyszerűen átlépjük azt, és megyünk tovább" – tette hozzá.

A 2015-ös párizsi egyezményben született megállapodás arról, hogy 1,5 Celsius-fokban kell korlátozni a globális felmelegedést az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak az elkerülése érdekében. Ehhez minden évben meredek kibocsátáscsökkentésre lenne szükség mostantól 2030-ig és azon túl is. Ehelyett a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátása az elmúlt évtizedben emelkedett.

A földhasználatból származó kibocsátás ebben az időszakban csökkent – egészen az idei évig, amikor az Amazonas térségében súlyos aszály okozott erdőtüzeket, ami 13,5 százalékkal, 4,2 milliárd tonnára növelte a földhasználatból származó éves kibocsátást.

Számos tudós szerint az ilyen lassú előrehaladás azt jelenti, hogy a 1,5 Celsius-fokos célt már nem lehet reálisan tartani. A jelentés szerzői azt írják: az idei kibocsátási adatok azt mutatják, hogy egyes országok gyorsan bővítik a megújuló energia használatát és az elektromos autók állományát.

A folyamat azonban egyenlőtlenül halad, az iparosodott országok kibocsátása csökkent, a feltörekvő gazdaságoké pedig továbbra is nőtt.

A COP29 konferencián kedden ellentétek törtek a felszínre arról, hogy kinek kellene vezetnie az átállást a fosszilis tüzelőanyagokról, amik a globális energiafelhasználás 80 százalékát adják. A COP29 házigazdája, Azerbajdzsán elnöke, Ilham Aliyev képmutatással vádolta a nyugati országokat, amiért a fosszilis tüzelőanyagok fő fogyasztóiként és termelőiként oktatnak ki másokat.

Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb olaj- és gáztermelő és -fogyasztó országában a kibocsátás várhatóan 0,6 százalékkal, míg az Európai Unióban 3,8 százalékkal csökken az idén. Eközben India kibocsátása az évben 4,6 százalékkal fog emelkedni a gazdasági növekedés miatt megugró energiaigény miatt. A világ legnagyobb kibocsátója és második legnagyobb olajfogyasztója, Kína szén-dioxid-kibocsátása az idén 0,2 százalékkal fog emelkedni a jelentés szerzői szerint. A kutatók megállapították, hogy Kína olajfelhasználásból származó kibocsátása valószínűleg elérte a csúcspontját az elektromos járművek piaci részesedése növekedésének köszönhetően.

A nemzetközi légi közlekedésből és hajózásból származó kibocsátás az idén várhatóan szintén 7,8 százalékkal növekszik, mivel a légi közlekedés kezd helyreállni a koronavírus-világjárvány idején bekövetkezett visszaesésből.

(MTI)

Már több embert ölnek meg a skorpiók Brazíliában, mint a kígyók: 2023-ban a skorpiócsípéshez köthető elhalálozások száma 152-re nőtt, míg kígyómarások száma 140 volt.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Utazás
Sztárok
Pénteken este végre kiderül, hogy ki nyeri meg a Séfek séfe fináléját. Hárman kiestek, hárman pedig a döntőbe jutottak.
Lifestyle
A Rák életében a robbanásszerű változások elkerülhetetlenek. Napi horoszkóp.
Fashion&Beauty
Egy olyan nadrágot köszönthetünk újra a divatban, amit gyerekkorunkban ki nem állhattunk.
Egészség
Bizony vannak olyan élelmiszerek, amely természetes módon tartalmaznak nagy mennyiségű emésztőenzimet, melyek segítenek a bélrendszernek a lebontásban, emellett pedig még vitaminokkal, ásványi...
Egészség
Alaposan megváltoztak a fürdőszobai szokásaink az elmúlt időben, és van ami jó, akad, ami rossz irányba. Ebbe ugye beletartozik a vécén való ücsörgés is.
Lifestyle
Rendkívül hasznos és energiatakarékos, ha van mosogatógépünk otthon, azonban van egy tiltólista is, amit nem árt követni.