REpont automata: hová tűnik a pénz, ami a vissza nem váltott palackok után folyik be?
Magyarországon már szinte mindenki találkozott a REpont automatákkal, amik miatt alaposan átalakult az élet itthon is. A palackokat azonban nem mindenki váltja vissza.
Egy kis ásványvizes flakon is 50 forint, de hová megy a pénz, ha egyszerűen kidobjuk?
Hivatalosan 2024. január 1-jén Magyarországon is bevezették az új kötelező üvegvisszaváltási rendszert, amely a műanyag és fém csomagolásokra is kiterjed. Igazából nyáron indult be az egész, mivel a gyártók kaptak egy kis türelmi időt az átállásra. Onnantól kedve viszont az emberek is észbe kaptak, ha kidobnak egy üdítősdobozt, akkor az olyan mintha, 50 forintot hajítanának a kukába.
A REpont rendszer létrehozásának legfontosabbak oka a környezetvédelem és a fenntarthatóság. Az italcsomagolások visszaváltása segít csökkenteni a hulladék mennyiségét, és elősegíti az újrahasznosítást. Az automaták használata ösztönzi az embereket arra, hogy ne dobják el az üres palackokat és dobozokat, hanem visszaváltsák azokat, így hozzájárulva a környezet megóvásához.
Az automaták működését illetően a rendszer bevezetése óta pozitív és negatív visszajelzések is érkeztek, de napról napra javul a helyzet, mivel ez a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) érdeke is.
Sokan azonban feltették a kérdést, hogy hova tűnik az a pénz, ami a vissza nem váltott palackok után a rendszerben marad. A galériánkban mindent elmagyarázunk!
Akár egy flakonos ásványvizet, akár egy doboz sört veszünk, bizony 50 forinttal többet fizetünk érte a boltban. Már mindenki igyekezett beleszokni az új visszaváltási rendszerbe, de mit tűzött ki emiatt az Európai Unió?