Kutya és gyerek egy háztartásban? Ezekre figyeljünk!
Az interneten gyakorta szembejönnek aranyos videók, amikben a kutyák és gyerekek közti örök barátság látható. Ugyan egy ilyen különleges kapcsolat tényleg nem lehetetlen, szülőként és gazdaként is oda kell figyelnünk rá, hogy minden a legsimábban menjen, és tényleg jó kapcsolat alakulhasson ki gyermekünk és házi kedvencünk között. Hogyan szoktassuk össze őket? Feltétlenül fel kell szerelnünk kutyarácsot, hogy biztonságban tudjuk gyermekünket? Ezekre figyeljünk!
Kutya, gyerek - két jó barát?
Egy háziállat mindig jó a családban, különösen akkor, ha gyerek is van, hiszen így megtanulhatja, hogy hogyan kell egy másik élőlényről gondoskodni. Emellett különös kapcsolat is jellemezheti gyermek és kutya barátságát, így életre szóló emlékeket szerezhet gyermekünk, ha van egy szerető, puha barátja. Megtanulhatja, hogy hogyan kell bánni mással, és hogy hogyan kell elfogadni, ha valaki éppen nem őérte van, hanem ő van másért. Mivel a kutyák alapvetően barátságos lények, a gyerekekkel is jó kapcsolatot szoktak ápolni, ám ehhez az is kell, hogy mi is beletegyük kapcsolatunkba a magunk részét.
Mire figyeljünk?
Kutyánk, akárcsak gyermekünk, vélhetően nem ártó szándékkal közeledik más felé, ám mindkettejük esetében előfordulhat véletlen baleset, ami megpecsételheti a kapcsolatot. Ha kutyát választunk, két lehetőségünk van: örökbe fogadunk vagy olyan fajtát és korút veszünk, amilyet szeretnénk. Ez utóbbi esetben könnyebb a dolgunk, hiszen egy kölyökkutya könnyebben beszokik a családba, így a barátkozás is magától értetődőbb. Hátránya azonban, hogy több gondunk lehet vele, hiszen a szobatisztaságra is meg kell tanítanunk, ráadásul sokkal több kárt okozhat, mint felnőtt társa. Ilyen esetben segítség lehet a kutyarács, hiszen senkinek sem érdeke, hogy a kiskutya szétrágja a szeme elé kerülő cipőket és papucsokat.
Ha örökbe fogadunk, akkor is könnyen találhatunk kiskutyát, hiszen sajnos manapság a menhelyek már tele vannak a legkisebbekkel is. Így lehet egy házi kedvencünk, akinek mi mutathatjuk meg, milyen egy szeretetteljes közegben élni, és még egy életet is megmentünk. Az könnyen lehet, hogy nehezen oldódik fel, hiszen nem tudhatjuk, mi történt vele élete során, ám az örökbeadó-helyek jellemzően kiismerik a kutyust, és tudják, hogy érdemes-e kisgyerek vagy netán másik kutya mellé örökbe fogadni.
Fontos, hogy gyermekünk tisztában legyen a kutyatartás alapjaival! Ez nyilvánvalóan csak akkor lehetséges, hogy ha már elég nagy hozzá, hogy az ő felelőssége legyen az új kedvenc gondozása. Ha kisgyerekhez fogadunk be kutyát, csupán annyi a dolgunk, hogy összeszoktatjuk őket, és ügyelünk rá, hogy ne tegyenek kárt egymásban, így a folytonos felügyelet a kezdetekben elkerülhetetlen. Nagy segítség lehet a kutyarács, különösen akkor, ha a kutya lakásban van, így megvédhetjük tőle, hogy bármilyen apróbb játékot lenyeljen, amit gyermekünk széthagy.
Ha gyermekünk nagyobb, és az ő kívánsága volt a kutya, akkor is fel kell készítenünk rá, hogy az ebbel nemcsak játszani kell, hanem etetni, itatni, sétáltatni és takarítani utána. Ne feledjük elmondani gyermekünknek, hogy a maga módján a kutya is kommunikál, így nemcsak azt kell észrevennünk, ha éhes vagy ki kell mennie, hanem azt is, ha magányra vágyik. Ha kellő időt szánunk rá, szemünk fénye megtanulhatja, hogy az állatok is ugyanolyan érző lények, mint mi, és tiszteletben kell tartani az igényeiket és privát szférájukat.
Tréningeljünk együtt!
Fontos, hogy az összeszokás fázisában sose hagyjuk egyedül a gyereket a kutyával! Az első jó pár hétben legyünk ott az etetésnél, a sétánál és a játéknál is! Azon túl, hogy önmagunnak is jót teszünk a közös programokkal úgy testileg, mint lelkileg, kiismerhetjük az új szőrös családtag személyiségét, és azt is megfigyelhetjük, hogy hogyan közeledik gyermekünkhöz. Instruálhatjuk a gyereket arra, hogy hogyan bánjon vagy beszéljen a kutyával, ezzel támogatva, hogy jó kapcsolat alakuljon ki közöttük. Ha kutyaiskola mellett döntünk, oda is vihetjük a kis gazdát, hogy lássa, mi történik az oktatás során, és azt is, hogy mit kell gyakorolni új barátjával.
A kutyatartás rendkívül sok örömet ad, de sok nehézséget és bosszúságot is. Ha gyermekünk is van, a dolgunk egyszerre könnyebb és nehezebb, hiszen sok segítséget kaphatunk a kutya ellátásában, ám figyelnünk kell rá, hogy minden simán menjen, és hogy olyan kapcsolat alakuljon ki állatunk és gyermekünk közt, amire gyermekünk egy életen át örömmel emlékszik vissza.