Életkoronként változik a fizikai terhelhetőség - Mutatjuk, most mennyit kellene bírnod!
A fizikai terhelhetőségünk nagyban változik a különféle életszakaszokban. Hogy mikor mire vagyunk képesek, arról szakértőnk, Czanik Balázs capoeira aerobik edző, életmód tanácsadó ad részletesebb tájékoztatást.
Fizikai terhelhetőség
Megjelent Czanik Balázs Capoeira Aerobik 5. című DVD-je!
A legújabb edzésterv olyan mozdulatokat tartalmaz, melyekhez nem szükséges sem előzetes edzettség, sem ügyesség, pusztán némi kitartás és akaraterő. Az ülőmunkát végzők különösen imádni fogják a DVD-t, hiszen a fogyás mellett a gerincbántalmak orvoslására is tökéletes. A mozgás elsajátítása semmilyen előzetes tudást nem igényel, így bárki végezheti a gyakorlatokat otthon is. A DVD megrendelhető itt!
A fizikai terhelhetőség mértéke életkoronként változik. Az idő előrehaladtával, születéstől körülbelül 25-30 éves korig fokozódik a terhelhetőség. Ezt követi egy rövidebb stagnálás, úgy 35-40 éves kor között. Majd csökkenés tapasztalható. Mondhatni, kezdődik a lejtmenet. Ezek a szakaszok mindenkire jellemzőek, igaz eltérően, illetve a hosszuk kitolható. Most pedig nézzük végig az egyes időszakokat!
Vegetatív funkciók – a csecsemőkor
Csecsemőkorban – születéstől egy éves korig – nem beszélhetünk még valódi sportról. A babát csupán vegetatív funkciók jellemzik, úgy, mint alvás és evés. Emellett a fejlődés ütemének megfelelő különböző mozgásformák jelennek meg: kúszás, mászás, ülés, stb.
Kisgyermekkor: a világ megismerése
Egy és három éves kor között, azaz a kisgyermekkorban gyors szellemi- és mozgásfejlődés jellemző. A kicsi szinte lefáraszthatatlan, meg akarja ismerni a világot. Rendszeres sportról még mindig nem beszélhetünk. Ugyanakkor megjelennek a szabadban végezhető mozgásformák.
Kezdetét veszi a mozgástanulás
Gyermekkorban – a gyerek három és hat éves kora között – elsősorban játékos mozgástanulás jellemző. Ebben a korban baba-mama torna ajánlott, ugyanis erősíti a baba izomzatát, segíti többek között a csontok, nyirokrendszer és idegrendszer fejlődését. Az iskolába bekerülve megkezdődik a mozgástanulás: a rendszeres sportfoglalkozásokon megindul a mozgató-, légző- és keringési rendszer fejlesztése. A 6-12 éves korú gyerekeket intenzív mozgáskésztetés jellemzi. Súlyzók használata tilos ebben a korban.
Erő- és izomtömeg fejlesztése
Serdülőkorban – 12 és 18 év között – a magas fehérjebevitel miatt felgyorsul a fejlődés üteme. A lányok általában korábban érnek. A hormonműködés megváltozik: beindul a nemi hormonok termelése. A kamaszok elkezdik az erőt és izomtömeget igénylő sportokat.
Ifjúkorban bármilyen sporttevékenységet lehet folytatni. Jó regenerációs képesség és koordináció jellemzi ebben a korban a 18-25 év közötti fiatalt. Ez a legmegfelelőbb időszaka az erő, állóképesség és izomtömeg fejlesztésének.