Egészség

A betegség, amivel Szabó Zsófi is küzd - Ezt kell tudni az inzulinrezisztenciáról

Néhány napja derült ki, hogy Szabó Zsófi inzulinrezisztenciával küzd, ez az oka a hirtelen fogyásának. A szőke szépség őszintén beszélt a betegségéről, aminek én személy szerint nagyon örülök, hiszen minél több szó esik egy adott kórról, az emberek annál nagyobb valószínűséggel ismerik fel a tüneteket - akár saját magukon is. A cikkből kiderül, mi az inzulinrezisztencia és mi vár arra, akinél Zsófihoz hasonlóan kialakul ez a betegség.

Miért fogyott le Szabó Zsófi?

Az utóbbi időben szinte mindenki azt találgatta, vajon miért fogyott „betegesen soványra” Szabó Zsófi. A szőke színésznő-műsorvezető pár napja döntött úgy, hogy tiszta vizet önt a pohárba; a Blikknek mondta el, mi áll a súlyvesztése hátterében: „Kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van. Olyan magas inzulintúlterhelést mutatott ki a vérem, ami eléggé veszélyes, mert ez a szint előzi meg az 1-es típusú cukorbetegséget, amit már injekcióval kell kezelni. Nagyon szigorú diétán vagyok. Sokat küzdöttem a súlyommal, sokszor kezdtem már fogyókúrába, de tartós eredménye sosem volt, mert nem bizonyultam elég kitartónak. Most szigorúan betartom az előírásokat, mert fontos számomra az egészségem" - nyilatkozta.

Úgy gondolom, az inzulinrezisztencia azok közé a kórok tartozik, amik bár nagyon gyakoriak, mégis kevesen tudják, hogy tulajdonképpen mi fán teremnek. Most azonban, hogy Szabó Zsófi a saját példáján keresztül hívta fel a figyelmet a betegségre, egyre többen foglalkoznak vele. Összeszedem a legfontosabb tudnivalókat az inzulinrezisztenciáról!

Az inzulinrezisztencia

Ahhoz, hogy a szervezetünk jól működjön, fontos, hogy a vércukorszintünk is kiegyensúlyozott legyen. A Házi Patika azt írja, szabályozásában komoly szerepet tölt be az inzulin, amely hormonként segíti, hogy a sejtekbe bekerüljön az azokat tápláló cukor. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a sejt felszínén képződő inzulin-receptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Ennek oka általában az, hogy maga a receptor jön létre "hibásan", ami miatt a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására, és ami miatt lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy sejtbe a cukor bekerülhessen.

Az, hogy valaki inzulinrezisztenciától szenved, gyakran csak akkor derül ki, amikor már megjelennek a betegség jellegzetes tünetei. Ennek oka legtöbbször az, hogy a vércukorszint vizsgálatakor nem figyelik az inzulinszintet, aminek a cukorterheléses ellenőrzés közben nőnie kellene. Általában nőknél alakul ki, túlsúly esetén már fiatalabb korban is jelentkezhet. "Nem szégyellni kell az ilyesmit, hanem orvoshoz fordulni. Sok nő nem tudja, miért ingadozik a súlya, a stresszre fogják, pedig komolyabb oka is lehet" - így Zsófi.

Mik a tünetei a betegségnek és hogyan kezelhető? Klikk!

Fotó: Facebook

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Egészség
Lifestyle
Az egyik magyar nagyváros lakói fura látványra ébredtek, és kicsit meg is rémültek a nem mindennapi állattól.
Sztárok
A Max streaming szolgáltatás tomboló sikernek örvendő tévésorozatának második évadában az eredeti főszereplők (Pedro Pascal és Bella Ramsey) is visszatérnek, ám mellettük egy új kulcsfigurát is...
Lifestyle
Érdekes végeredménnyel zárult egy felmérés, melynek révén arról kaphatunk képet, hogy nyelvünk mely kifejezését tartják a legcsúnyábbnak a magyar internetezők.
Lifestyle
Van egy kevésbé ismert, ám könnyen beszerezhető szer, amit érdemes a nagytakarítások során neked is kipróbálnod, ugyanis a szállodák takarítói is erre esküsznek, mondván hatékonyabb, mint a...
Egészség
A HMPV főként a gyermekeket és a legyengült immunrendszerű egyéneket támadja, és egyes esetekben tüdőgyulladáshoz is vezethet.
Sztárok
Katalin hercegné és Vilmos herceg hosszú ideje élnek boldog, kiegyensúlyozott házasságban, egy szakértő szerint pedig nem akárminek köszönhető, hogy még mindig megvan köztük a kémia.