Súlyos következménye lehet, ha nem fogyasztasz eleget belőle - 5 dolog, amit tudnod kell a fehérjékről
A fehérjék az izom építőkövei, ezt minden sportoló tudja. Viszont nemcsak sportolóknak van szükségük a fehérjére, hanem minden embernek. Éppen ezért összeszedtük az 5 legfontosabb dolgot, amit tudni érdemes róluk. Hol a helyük az egészséges táplálkozásban?
1.) A triumvirátus egyike
Alapvetően 3 fajta tápanyagunk van: szénhidrátok, zsírok, fehérjék. A szénhidrátok a fő energiaforrásunk, amit a májunkban és izmainkban raktározunk, de korlátozott a kapacitás, vagyis nem fér el sok. Ami nem fér el, az megy a zsírraktárba. A táplálkozásunk legfontosabb alapszabályairól bővebben olvashattál már ebben a cikkben.
A zsírok szintén energiával látnak el, amihez akkor nyúl a szervezet, ha a CH-raktárak kiürültek, ráadásul a zsírraktáraink kapacitása többszöröse a szénhidrátraktáraknak. Ezért van az, hogy amikor valaki sok hamburgert, pizzát, édességet eszik, meghízik. A szervezete nem tudja ezt a sok bevitt energiát felhasználni, és így megy a másodlagos energiafelhasználóhoz, a zsírraktárba. A fehérje pedig elsősorban nem energiaközvetítő, hanem a felépítő folyamatokban vesz részt (izmok, csontok, haj, bőr, hormonok stb. alkotórészei.)
2.) Mit okoz a szervezetben a fehérje?
Elsősorban az izmok építőkövének hívják, de ennél sokkal komplexebb dolga van. Többek között az izmok, a kötőszövetek, a csontok, a haj, a hormonok és az enzimek alkotórészei. Nagyon fontos szerepük van a az immunrendszerünk felépítésében is. Fenntartják az érrendszer rugalmasságát, a folyadék-, és sav-bázis egyensúlyt. Mindezen folyamatok fenntartásához fehérjét kell bevinnünk a táplálkozásunkkal.
3.) Miért kell fehérjét enni?
Mint ahogy az előző pontban olvashattad, muszáj fehérjét enned, hogy rendben növekedjenek a csontok, az izomzat, erős legyen az immunrendszered és így tovább. A fehérjék szerkezetét az aminosavak alkotják, és összesen 20-22 aminosav vesz részt a fehérjék felépítésében. Ezekből 10-et a szervezetünk is képes előállítani szintézissel (tápanyagok átalakításával), de a többit nem, így elsősorban állati fehérje fogyasztással tudjuk bevinni. Ez utóbbiakat hívjuk esszenciális (élethez szükséges) aminosavaknak.