Az óraátállítás hatása a szervezetünkre - Így kerüld el az időzavart

Vasárnap hivatalosan is elbúcsúzunk a jó időtől, beköszönt a téli időszámításra. Az óraátállításnak köszönhetően ugyan 60 perccel többet alhatunk, de a rövidebb nappalok és az egyre hűvösebb esték a hangulatunkra és a szervezetünkre is hatással lehetnek. A szürke időben hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, az átállítás pedig felborítja napi ritmusunkat. Akad ugyanakkor néhány praktika, amellyel felkészülhetünk erre az időszakra, és könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.

Felborul a cirkadián ritmusunk

„A téli és nyári időszámítás közül a téli kevesebb bajjal jár ugyan, ám szervezetünk reagál az átállításra – mindenkinél eltérő módon. A szervezet napi működését, más néven a cirkadián ritmust – azaz a testhőmérséklet, a cukoranyagcsere, a légzés, a keringés, az alvás és ébrenlét rendjét – az agy, pontosabban a hipotalamusz szabályozza. Ha ez a ritmus éjszakázás, alváshiány, rendszertelenül, több műszakban végzett munka, vagy egyéb okok miatt felborul, az a megszokottól eltérő hormontermelődést eredményezhet, amely hatással van számos élettani folyamatra. Kisebb mértékben ugyan, de az óraátállítás miatti egy órányi eltérés is hasonlóképpen felborítja a cirkadián ritmusunkat. Bár ez tartós egészségkárosodást nem okoz, de az első néhány napban azért okozhat bajt, amíg a szervezetünk nem alkalmazkodik a változáshoz” – mondta dr. Petőházi Melinda, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.

Az átállás

A téli időszámításra való átállás alatt gyakran a megszokott ritmusban, azaz egy órával korábban felébredünk, este pedig fáradtabbnak érezzük magunkat. Akik nehezebben alkalmazkodnak, azoknál fáradtság, alvászavar, ingerültség, étvágytalanság is jelentkezhet, az egy óra eltérés miatti zavar pedig akár napokig is elhúzódhat. A nappalok rövidebbek, az éjszakák hosszabbak lesznek, sokkal kevesebb napfény ér minket, így szervezetünk is kevesebb D-vitaminhoz jut. Egészségünk megőrzése érdekében a téli időszakban ajánlott a rendszeres, nagy dózisú D-vitamin pótlás, emellett használjuk ki a napsütéses órákat, és tartózkodjunk minél többet a szabad levegőn. A napsütés hangulatunkra is pozitív hatással van, ami ellensúlyozhatja a hosszú sötétség miatt sokaknál jelentkező depressziós tüneteket.

Fotó: arifertility.com

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Minden konyha egyik fő alapanyaga a tojás, amiből számos ínycsiklandó finomság készíthető, méghozzá rendkívül egyszerűen. Viszont némely ételek mellett veszélyes lehet a fogyasztása, ugyanis nem...
Utazás
Indul a rendőrség nagy ellenőrzése Magyarországon, ami elég sokáig fog tartani. Ha hibázol, akkor a jogosítványod is ugorhat.
Lifestyle
Ha neked is eleged van abból, hogy a tészta vagy épp a krumpli főzővize kifut a lábosból, akkor érdemes kipróbálnod ezt a filléres trükköt.
Sztárok
Lily-Rose Depp és párja, a szintén nő rapper tavaly májusban hozták nyilvánosságra kapcsolatukat.
Lifestyle
A Halakra egy váratlan találkozás vár, ami különleges élményeket kínál. Napi horoszkóp.
Sztárok
Bár Sydney Sweeney a tudomány szerint jelenleg a világ egyik leggyönyörűbb nője, friss fürdőruhás képei nem mindenki tetszését nyerték el, mondván nem lehet, hogy a tökéletes alakkal bíró színésznő...