Ma van a Parkinson-kór világnapja - Így kezelhetőek a tünetek

A Parkinson-kór fokozatosan előrehaladó idegrendszeri megbetegedés, ami Európában közel 1,2 millió embert érint. Legtöbbször mozgással kapcsolatos panaszok jellemzik, ezek közül legismertebb a nyugalmi állapotban jelentkező remegés. Gyakoriak a mozgáshoz nem köthető panaszok is, mint például fájdalom, alvászavar és hangulatzavarok. A betegséget jelenleg nem lehet meggyógyítani vagy megelőzni, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően gyógyszeres kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek.

Tünetek

Nyugalmi állapotban jelentkező kéz- és lábremegés, az izommerevség, lelassult mozgás és kommunikáció, ez csupán néhány azon kellemetlen tünetek közül, amik megnehezítik a Parkinson-kórban szenvedő betegek mindennapjait.

A betegeknek nem csupán a saját testükkel kell megküzdeniük, hanem a környezetükkel is, azokkal az emberekkel, akik nincsenek tisztában a Parkinson-kór jeleivel. Például a mimikaszegény, rezzenéstelen arc ezeknél a betegeknél nem az ellenszenvet jelenti, hanem azt, hogy nem képesek megfelelően mozgatni az arcizmaikat.

A Parkinson-kór Európai Szövetsége április 11-ét nevezte ki a Parkinson-kór Világnapjának, amelynek az a célja, hogy felhívják az emberek figyelmét erre a betegségre.

Üzenet küldése sikertelen - avagy hogyan is alakul ki a Parkinson-kór?

Mozdulatainkat az agyunkban lévő idegsejtek vezérlik. Ahhoz, hogy egy mozdulat megvalósuljon, az idegsejtek üzenetet küldenek egymásnak és a test többi részének. Amikor valakinél Parkinson-kór alakul ki, ez a folyamat a sejtek között megszakad, így az üzenet nem jut el zavartalanul az izmokhoz, megnehezítve ezzel a mozgás végrehajtását. Az üzenetküldés zavarának oka a dopaminhiány, amely egy olyan, a testünkben termelődő vegyület, ami a mozgás kontrollálásában játszik szerepet. A Parkinson-kórban szenvedő betegek dopamint termelő idegsejtjeinek 70-80%-a károsodott vagy teljesen elpusztult.

A betegek számára az egyik legnagyobb kihívás az együttélés azzal a bizonytalansággal, amelyben kénytelenek mindennapjaikat tölteni, hiszen a tüneteik akár óráról-órára is változhatnak. A mozgásszervi nehézségeken kívül jelentkező egyéb olyan tünetek, mint a fájdalom, kimerültség, szorongás, alvás- és hangulatzavar is jelentős hatással vannak a betegek életminőségére. A sokaknál jelentkező kettős látás, egyensúlyvesztés sok esetben külső személő számára akár félrevezető is lehet. Fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a betegség tüneteivel, ezzel is megkímélve a betegeket a téves megítéléstől.

Fotó: beyondpesticides.com

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Metához tartozó szolgáltatások működésében szerda este többnél is probléma jelentkezett, így nem csak a Facebook állt le.
Sztárok
Jó pár évtizede rajonganak töretlenül a nézők a Csengetett, Mylord? című sorozatért, melynek egyik ikonikus alakja volt a céltudatos, elhivatott és precíz James Twelvetrees lakáj. Kíváncsi vagy,...
Fashion&Beauty
Harper Beckham ismét bebizonyította, hogy remek stílusérzéket örökölt divattervező édesanyjától – a 13 éves sztárcsemete most egy zseniális fast fashion kabátban nyűgözött le sokakat.
Lifestyle
Az Oroszlán múltjából előkerül egy személy, hogy tisztázzanak bizonyos dolgokat. Napi horoszkóp.
Egészség
Ha jót akarsz szeretteidnek, akkor ne ezzel a dologgal lepd meg őket idén karácsonykor, legalábbis ezt tanácsolja az orvos.
Utazás
Nem mondunk senkinek sem újat azzal, hogy a téli évszakban másképp viselkedik az autónk, mint nyáron. Van azonban egy végzetes berögződés, amit még mindig sokan csinálnak.