A legjobb retró mesék
Ki ne emlékezne a kora esti tévézésekre, kedvenc meséink főcímdalára vagy a kacagtatóan mókás, ám mégis rengeteg tanulságot hordozó epizódokra? Következzenek a legjobb retró mesék, melyeken generációk nőttek fel.
A nagy ho-ho horgász
A Csukás István és Sajdik Ferenc által írt mese, melyet Dargay Attila és Füzesi Zsuzsa rendezett, két főszereplője a kitartó Nagy ho-ho-horgász és elmaradhatatlan segítője, hűséges barátja a Főkukac. A mindössze 2 évadnyi, összesen 26 részből álló magyar animációs mesefilmet 1982-ben mutatták be, ám igazán ismerté csak a 100 Folk Celsius 1986-os slágere tette a mókás és izgalmas kalandokat bemutató 8 perces részeket.
Pom Pom meséi
Paróka, szobafestő pemzli, kifordított egyujjas kesztyű vagy pamutbojt? Igazából soha nem tudtuk meg a választ, hogy milyen különös lény is volt Pom Pom, a Csukás István által írt és Dargay Attila által rendezett mese főszereplője. Az 1980-ban legyártott, 26 résznyi, 8 perces mese során az iskolából hazafelé tartó Picurt szórakoztatta Pom Pom a meghökkentő, mókás és elgondolkoztató történeteivel, melyeknek leggyakoribb szereplője az édességfüggő madár, Gombóc Artúr.
Kukori és Kotkoda
Az 1970-ben keletkezett rajzfilmsorozat ötletét Bálint Ágnes, a forgatókönyvíró egy kolléganője panaszkodásaiból merítette. A mindig dolgos háziasszony, Kotkoda folyton kénytelen ugyanis zsémbeskedni a munkakerülő, lusta férjével Kukorival. Az összesen 26 epizódból álló mese különlegessége, hogy a rajzoló, Mata János a figurákat direkt tojásformából rakta össze, hogy a gyerekek is könnyedén le tudják őket rajzolni. Gondosan ügyeltek a szereplők környezetének kialakítására; Kukori és Kotkoda parasztházban laktak, Hápogi pedig modern házban úszómedencével. Hápoginak robogója is volt, ezt annak apropóján írta bele Bálint Ágnes a történetbe, hogy akkoriban Mata Jánosnak is volt egy robogója. Egyes szereplőknek autója is volt, amik mind valódi, ismert autók grafikái voltak, így például a betörő rókák VW bogárral, a Szöcske pedig Jaguar E-Type-al közlekedett.
Vuk
A rajzfilm-klasszikus Dargay Attila 1981-ben elkészült egész estés rajzfilmje, melyet Fekete István Vuk című regénye alapján írt. A címszereplő Vuk, a kis róka, aki fiatalon árvaságra jut és hírhedt nagybátyja, Karak neveli fel. Az olykor könnyfacsaró részeket is tartalmazó mese remek történet a család fontosságáról, a barátságról, a hűségről és az emberi gonoszságról. Az eredetileg négyszer 20 percesnek induló sorozat 76 perces mozifilmmé vált, mely a tengerentúlon is ismert lett, több nyelvre lefordították. Érdekesség, hogy míg a regényben a Vuk név a kis róka egyik ősétől ered, addig a film szerint a Vuk név egy betűszó, ami a „Vadászom, utamból kotródj!” felkiáltás kezdőbetűiből ered. A mese főcímdalát az akkor 7 éves Wolf Kati énekelte fel.
Mézga család
Az 1968-ban bemutatott mese a legnépszerűbb magyar televíziós rajzfilmsorozatok egyike, hisz Németországban, Bulgáriában, Olaszországban, Franciaországban, Csehországban és Szlovákiában is nagy sikerrel sugározták , sőt a 2004-es ismétlést több mint félmillióan nézték. A mese főhőse a 12 éves Aladár, aki zseniális képességekkel van megáldva: olyan készülékeket bütyköl, amelyekkel akár űrutazásokra viszi a pereputtyát, máskor 30. századi leszármazottjával lép kapcsolatba. Családtagjai azonban csak a legritkább esetben tudnak jól bánni az új eszközökkel, így mindig Aladáron a sor, hogy kihúzza őket a csávából. Aladár egyetlen hű szövetségese Blöki kutyája. A család további tagjai közé tartozik az ügyefogyott apa (Mézga Géza), a nem túl erős idegzetű anya (Mézga Gézáné szül. Rezovits Paula), a hígagyú nővér (Kriszta) és a macska (Maffia). Fontos szereplők még az ingerlékeny szomszéd (Máris), valamint a sokat emlegetett Hufnágel Pisti, akihez Paula első vőlegénye volt.