Tippek, hogy a tavasz ne az allergiáról szóljon

Tavasszal az ébredező természet, a rügyező fák és nyíló virágok cseppet sem kedveznek az allergiában szenvedők számára. Míg egyesek a jó idő közeledtével hatalmas sétákat tesznek a természetben és élvezik a napsütést, addig mások legszívesebben bezárkóznának, csak hogy allergiás tüneteiket valahogy enyhíthessék.

Hazánkban ugyanis az allergiás megbetegedések legnagyobb százalékát, és egyben legsúlyosabb fajtáját a pollen allergia teszi ki. Az allergia ezen típusa enyhébb esetben viszkető szemekkel, tüsszögéssel és orrfolyással jelentkezik, súlyosabb esetben azonban légzési nehézségekkel, asztmás rohamokkal is járhat.

 

Mi is a pollen allergia?
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója a természetben található különböző anyagokra, amelyek egyébként teljesen ártalmatlanok. Ezeket az anyagokat nevezzük allergéneknek. A leggyakoribb pollen-allergéneknek a füvek, gyomok és fák virágporai számítanak. Ide tartozik a parlagfű, fekete üröm, nyír, éger, fűz, juhar, tölgy és a nyár. Mivel ezen növények pollentermelése különböző időszakban történik, így a pollenallergia legfőbb ismertetőjegye, hogy szezonálisan jelentkezik.

A leggyakoribb tünetek
Az allergiás ember szervezete védekezni próbál az allergének ellen. Ezért a legenyhébb esetben is szemviszketés, könnyezés, a nyálkahártya duzzanata, orrfolyás és tüsszögés jelentkezik. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, mindenképpen látogassuk meg orvosunkat, hiszen megfelelő kezeléssel a tünetek enyhíthetők. Ellenkező esetben a régóta húzódó allergiás megbetegedés könnyen a légutak krónikus gyulladásához, asztmához vezethet.

Az allergia kezelése
Az allergia kezelésére az orvos szinte minden esetben antihisztamint ír fel, amelyek enyhébb esetben akár meg is előzhetik, súlyosabb esetben pedig csökkentik az allergiás tünetek kialakulását. Ezek a gyógyszerek ma már gyakorlatilag mellékhatások nélkül, huzamosabb ideig is adagolhatóak.
 

A gyógyszeres kezelés mellett mi magunk is rengeteget tehetünk tüneteink megelőzése érdekében.
- Rendszeresen figyeljük a pollenjelentést, s feladatinkat próbáljuk meg úgy ütemezni, hogy a lehető legkevesebbet tartózkodjunk a szabadban magas pollenkoncentráció idején.
- A szellőztetést hagyjuk éjszakára, hiszen ha napközben nyitogatjuk az ablakot, szinte magunkhoz vonzzuk a polleneket.
- Ruháinkat, ágyneműnket mossuk gyakrabban, a textíliák ugyanis remek búvóhelyet jelentenek a pollenek számára.
- Lehetőség szerint vásároljunk légtisztító berendezést, amelyet a lakás azon részében érdemes elhelyezni, ahol a legtöbbet tartózkodunk.
- Fogyasszunk minél több, C-vitaminban gazdag gyümölcsöt és zöldséget, a természetes C-vitamin ugyanis csökkenti a vér hisztamin szintjét, így enyhíti az allergiás tüneteket.
 

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Fashion&Beauty
Meghan Markle-től azt szoktuk meg, hogy általában luxusmárkás ruhákkal, cipőkkel és kiegészítőkkel tölti fel a gardróbját, viszont az egyik most igencsak népszerű szettje egyáltalán nem ebbe a...
Lifestyle
Utazás
A festői tájak, a történelmi települések és a természet nyújtotta nyugalom mind-mind magával ragadják az idelátogatókat. Ráadásul Krk nemcsak a tengerparti pihenésre vágyóknak kínál rengeteg élményt...
Egészség
Azt eddig is tudtuk, hogy kerülni kellene a cukros italokat, de miután ezt meglátod, lehet végleg hátat fordítasz nekik.
Fashion&Beauty
Kipróbálnád a frufrut? Összeállításunkból kiderül, hogy melyik stílus illik hozzád a legjobban!
Sztárok
Azt eddig is tudtuk, hogy Rácz Jenő otthon nem igazán szeret főzni, és ezt ismét be is bizonyította.