Meghűléses megbetegedések ellen: bodza
A népgyógyászatban már hosszú ideje használják a bodzafa termését. Magas A-, B-, és C-vitamin tartalma miatt számtalan megbetegedés ellen nyújt védelmet vagy épp gyógyírt rájuk.
Felhasználása a mindennapokban
Régen a gyökerektől a lombkoronáig mindenét hasznosították a növénynek. Hangszert, fölműveléshez szükséges eszközöket készítettek belőle, a szegények pedig a termésből készített főzettel kezelték betegségeik nagy részét.
Napjainkban leginkább már csak a konyhában hasznosítjuk termését és virágát. Bogyójából bort és pálinkát készítenek, virágából szörpöket, szirupokat és desszertet csinálnak.
Harc a megbetegedés ellen
A bodzának nagyon magas vitamintartalma van, de ezen felül folsavat, ásványi anyagokat, vasat, káliumot, kalciumot, foszfort és magnéziumot is tartalmaz. C-vitamin tartalma kétszer annyi, mint a citrusféléknek. Méregtelenítés esetén virágából főzött teát igyunk, mert kitűnő vizelethajtó hatása van. Teája azonban meghűléses betegségek esetén is nagyon jó. Enyhíti a nátha tüneteit, izzasztó hatásának köszönhetően pedig kihajtja belőlünk a betegséget. A természetgyógyászatban fájdalomcsillapítóként, gyulladáscsökkentőként és nyugtatóként is alkalmazzák.
Néphiedelmek
Világszerte, ahol megterem a bodza, mondák terjednek erről a növényről. Sokan hallották már a mondást, miszerint a bodzát nem szabad ház mellé ültetni, mert belecsap a villám, de vannak kevésbé ismert hiedelmek is. Úgy gondolják, a bodzaág ólban való elhelyezése megvédi háziállatunkat a vésztől, más népek pedig a boszorkánysággal hozzák kapcsolatba ezt az „ördögi vesszőt”. Talán éppen emiatt a hiedelem miatt jelenik meg a bodza a Harry Potter filmben is a halál pálcája képében.