Sporttal a tumor ellen

A sportolás jótékonyan hat testünkre, de nem szabad túlzásba vinni, mert károsíthatjuk immunrendszerünket. Számos kutatás irányul arra, hogy milyen hatást gyakorol az emberi szervezetre, és sikerült kimutatni, hogy egyes tumorok kialakulásának esélye jelentősen csökkenhet a mozgástól.
Olyan jótékony hatásokról beszélhetünk a rendszeres testmozgással kapcsolatban, mint például, hogy bizonyos szervek anyagcseréje megnövekszik, tejsav és szabad gyök keletkezik nagy mennyiségben valamint a szív által pumpált vér mennyisége is megnő.
Ha ezek a folyamatok rendszeresen mennek végbe testünkben, akkor rengeteg pozitív hatást válthatnak ki. Ezek bizonyos stressz helyzetekhez hasonló folyamatok és, így a szervezetünk jobban fel tud készülni azokra. Azonban a mozgás által létrejött „stressz” káros is lehet, ezért még számos vizsgálatot végeznek ez ügyben.
Jól működő immunrendszer mellett a szervezet felismeri a különböző fertőzéseket, a szervezet saját beteg sejtjeit, így fontos a vírusok elleni küzdelemben, csak úgy, mint a tumoros sejtek kiszűrésében.
Az immunrendszert bizonyos sejtek (fehérvérsejtek, bizonyos agyi sejtek, májsejtek stb.) és az általuk termelt gyulladásos faktorok, sejtek kitapadásához szükséges molekulák, antigénfelsimerő molekulák és számos receptor alkotják. Ebbe a komplex rendszerbe számos helyen tud beavatkozni a rendszeres sportolás.
Egy Angliában végzett kutatás dzsúdózó egyetemistákat vizsgált és kimutattá, hogy sajnos jóval gyakrabban voltak a húgyúti- és felső légúti fertőzéseik, mint társaiknak. Végül erre azt a magyarázatot adták a kutatók, hogy az erőltetett edzésnek köszönhetően állandó stresszhatás érte a fiatalok szervezetét, és emiatt hosszabb távon egyes immunsejtek funkcióját nagymértékben rontja. Vagyis ezeknek a sejteknek csökken az antigén felismerő, valamint az eltakarító képességük.
Persze sikerült már igazolni a mozgás számos immunrendszerre tett pozitív hatását, itt a kettő között a különbség a mennyiségben van.
Például a rendszeres, nem túl erőltetett futás jelentősen megnöveli a bélrendszer nyálkahártyájában megtalálható immunsejtek számát, ami nagy szerepe lehet egyes szájon keresztül történő fertőzésekkel szemben.
Azonban azt is megállapította már az orvostudomány, hogy egy teljesen átlagos súlyú és egészségi állapotú emberre egyhuzamban végzett 1,5 órás aerob edzés, főleg extrémebb időjárás mellett már káros hatással van . Azonban ez eltérő lehet egyénenként, így ezt nem lehet kijelenteni mindenkire.
A mozgás hatása a egyes tumorokra jótékonyan hathat, vagy ami még jobb, hogy meg is előzhetjük azok kialakulását azzal. Kísérletekkel igazolták, hogy a nem túl erőltetett edzés aktiválja a fent is említett módokon az immunrendszert. Egy 65000 embert vizsgáló 2008- as amerikai vizsgálatnak köszönhetően fény derült arra, hogy a rendszeres szabadidős fizikai aktivitást végző nők körében ritkábban fordult elő a változókor utáni mellrák. A vizsgálat arra is felhívja a figyelmet, hogy igen fontos már hamarabb, fiatal korban kezdjünk el mozogni, ezáltal még jobban csökkenhet a mellrák kialakulásának esélye.
Egy 2007-ben végzett kutatás szerint, a rendszeres mozgással jócskán csökkenthető a vastagbélrák kialakulásának kockázata. Már napi 1-2 óra séta, vagy 4 óra aktív mozgás hetente elég a tumorok megelőzéséhez.