Magyar szál a Titanic történetéből: így menekült meg két elrabolt kisfiú a süllyedő hajóról
Édesanyjuk az újságból tudta meg, hogy gyermekei túlélték a Titanic katasztrófáját.
A Titanic árváinak története
1912. április 10-én egy bizonyos Mr. Hoffman két kisfia, a négyéves Louis és a kétéves Loto társaságában lépett az Egyesült Államokba induló Titanic fedélzetére. Az apa elmondása szerint azért indultak a tengerentúlra, hogy a gyermekek édesanyjának halála után ott kezdjenek új életet. A történetnek azonban csak egy nagyon kis része volt igaz – olvasható a Múlt-kor cikkében.
Mr. Hofman valójában a Titanic egyik leghíresebbé vált áldozata, a magyar Navratil Mihály volt, aki 1880-ban született az akkor még a Magyar Királyság területéhez tartozó felvidéki Szereden. Egészen fiatalon Pozsonyba került, ahol kitanulta a szabómesterséget. A századelőn tetőző kivándorlási hullám azonban őt is elérte, és 1902-ben, 22 évesen Nizzába költözött, ahol valamivel később meg is nyitotta saját szabóműhelyét. Itt feleségül vett egy olasz hölgyet, Marcelle Carettot. A párnak két gyermeke is született: ifjabb Michel Marcel Navratil 1908-ban, majd Edmond Roger Navratil 1910-ben.
A család boldogsága azonban nem tartott sokáig, ugyanis bizonyos okok – egyesek szerint Michel üzleti kudarcai, mások szerint a feleség hűtlensége – miatt 1912 elején elváltak egymástól. A két gyermek felügyeleti jogát az anya kapta meg, így Michel csak hétvégenként és ünnepek alkalmával tölthetett időt fiaival. A megbeszéltek szerint így 1912 húsvétját is apjukkal töltötték fiúk, de amikor Marcelle megérkezett a gyerekekért már csak hűlt helyét találta volt férjének és a két kisfiúnak.