Kihagyhatatlan látnivalók Villányban, a bor városában
A Siklósi kistérségben található Villány, hazánk egyik csodás települése, mely a bor városaként is ismert. A településén és környékén megannyi fantasztikus nevezetesség található, ezek közül következzen néhány.
Villányi pincesor
Villány életében hatalmas szerepet tölt be a szőlőtermesztés és a borászat, így nem meglepő, hogy a városban megannyi borospince található. Ami viszont nem sok településre jellemző, hogy több utcányi pincesor található. Villányban az egyik leghíresebb ilyen a főutcán található kétsoros pincerendszer. Az apró cseréptetős házakra emlékeztető sorok békés falusi hangulatot kölcsönöznek a városnak, szép idő esetén pedig kulturális központtá válik az utca, megtelik emberekkel, helyiekkel és turistákkal egyaránt. A pincékben a kiszolgálás, valamint a borok minősége egyaránt kifogásolhatatlan.
Bormúzeum
A Villányi Bormúzeum igen közkedvelt mind a borturisták, mind a borászat iránt kicsit is érdeklődő látogatók körében. A múzeumban megismerhetjük a térség szőlőtermesztésének, szüretelésének és borkészítésének egész folyamatát. Átfogóbb tudást szerezhetünk a Villányi-Siklósi borvidék történelméről, valamint a látogatóknak lehetőségük van borkóstolásra és borvásárlásra is. A múzeumban kiállításra kerültek a XIX. századból megmaradt szüreteléshez szükséges eszközök, egy lezárt részen pedig körülbelül negyvenezer palack múzeumbor található, melyek íze és illata kiemelkedően jó és egyedi.
Szársomlyó-hegy
Villány egyik jelképévé vált a Szársomlyó-hegy, melynek élővilága és a hozzá fűződő legenda egyaránt lenyűgöző. A hely otthonául szolgál több védett, mediterrán növénynek, mint például a gyűszűvirág és a mediterrán jellegű moha. A dalmát csankesz és a mecseki varjúháj pedig hazánkban egyedül itt található meg.
A hegyet a hozzá kapcsolódó legenda miatt egyszerűen csak ördögszántásnak hívják. A monda szerint az ördög beleszeretett az egyik asszony lányába, aki azt mondta, hogy neki adja a lánya kezét, ha az ördög felszántja a hegyet az első kakasszóig. Az ördög olyan gyorsan haladt, hogy az asszony megijedt, ezért ő kukorékolt. Az ördög eldobta az ekét és lerázta a bocskoráról a földet, így jött létre a Beremendi hegy és a Siklósi hegy. Ahol az ördög visszabújt a földbe, ott még napjainkban is kénes víz tör elő. A forrást az asszony lánya után nevezték el Harkánynak.
Templom-hegy
A Villányhoz tartozó Templom-hegy igen közkedvelt kirándulási pont a turisták körében, mely egyrészt csodálatos látnivalóinak, másrészt az itt kialakított, körülbelül 3 kilométer hosszú tanösvénynek köszönhető. A természetvédelmi területté nyilvánított ösvényen meseszép növényeket, valamint évezredekkel korábbról fennmaradt kövületeket figyelhetünk meg.
A tanösvény nagy része egy bányán halad keresztül melynek a végénél egy sziklafalon felkapaszkodva juthatunk el a Templom-hegy kilátójához.
Nagyharsányi szoborpark
A Szársomlyó hegynél található a Nagyharsányi szoborpark, melynek érdekessége, hogy az ide érkező külföldi és magyar szobrászok az itt található jurakori mészkőből faragják ki műveiket, melyeket aztán kiállíthatnak.