76 év után újra szárazföldet értek a háborús szellemhajók
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/ivodzsima_fb_lead.jpg?itok=QhhebX_i)
A tenger alatti vulkanikus aktivitásnak köszönhetően több tucat, a 2. világháború során elsüllyedt hajóroncsot mosott partra a víz Japánban.
Évtizedekig hevertek a tengerfenéken
Egy víz alatti vulkán aktivitásának köszönhetően két tucat hajóroncs sodródott a partra a Csendes-óceánból, évtizedekkel azután, hogy a második világháború alatt elsüllyedtek – közölte a LadBible. A Japánhoz tartozó Ivo Dzsima szigetén 1945 elején zajlott csata a helyi és az amerikai csapatok között, aminek eredményeként a megszállóknak sikerült elfoglalniuk a szigetet, és így használni tudták az ott található kulcsfontosságú repülőtereket.
Az ütközetben mindkét fél súlyos veszteségeket szenvedett, ez volt az egyetlen olyan csata, amelyben az amerikai veszteséglista hosszabb volt, mint a japán. Igaz, a japán halottak száma jóval meghaladta az amerikaiakét, mivel nem voltak hajlandók megadni magukat, egy részük inkább rituális öngyilkosságot követett el.
A 36 napos csatában 26 ezer amerikai sebesült meg, közülük 6800-an meghaltak. A húszezer japán védőből mindössze 1083-an élték túl az inváziót. Az ütközet súlyosságát jól jellemzik egy veterán haditudósító, Robert Sherrod szavai, aki szerint Ivo Dzsimán az emberek „a lehető legerőszakosabb halált halták”.
A sziget elfoglalása során készült a második világháború egyik leghíresebb, mára ikonikussá vált képe a Szuribacsi-hegy tetején zászlót állító tengerészgyalogosokról. A kép alapján szobrot emeltek az Arlingtoni Nemzeti Temetőben.