Utazás

Életedben csak egyszer tapasztalhatod meg ezt az élményt: nemsokára akkora robbanás rázza meg a világűrt, hogy a Földről is láthatóvá válik

Szabad szemmel is láthatóvá válik majd az éjszakai égbolton T Coronae Borealis (T CrB) nevű csillag, melynek feltűnése nem mindennapi látványban részesíti majd az űrkutatás szerelmeseit.

Termonukleáris robbanás a világűrben

A T CrB igazából nem is csillag, hanem egy bináris rendszer, amit lényegében egy vörös óriás és egy fehér törpe alkot. Az utóbbi bizonyos értelemben hasonló volt a mi Napunkhoz, csakhogy miután felélte hidrogéntartalékait, egyszerűen összeroskadt (a folyamat persze nem egyik pillanatról a másikra ment végbe, hanem hosszú évmilliárdokat igényelt). A vörös óriás hidrogénjét a fehér törpe szívja el: a folyamat közben keletkező hő és nyomás 80 évente hatalmas termonukleáris robbantást eredményez. A detonáció elég erős ahhoz, hogy 2600 éven át utazva a világűrben a mi bolygónkról is láthatóvá váljon - írja a hvg.hu az Interesting Engineering cikke alapján.

A T Coronae Borealis tehát nóva, nem pedig szupernóva (ami a csillagok utolsó nagy robbanása), és az emberek döntő többsége élete során csak egyszer tapasztalhatja meg e különleges látványosságot.
Kattints a további képekért!

A NASA azzal számolt, hogy a szemét teljesen elég majd a légkörben, de ez nem történt meg. Most a család be fogja perelni az Űrhajózási Hivatalt.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Marics Peti első filmszerepének kulisszatitkai
Utazás
Fashion&Beauty
Rendkívül merészre vette a figurát Rita Ora: a pucérruhák koronázatlan királynője ismét egy olyan darab mellett döntött, amiben pont úgy festett, mintha valójában semmit nem öltött volna magára.
Fashion&Beauty
Nem kell többé bajlódnod a szempillaspirállal és a műszempillával.
Lifestyle
A Szüzekre rendkívül mély benyomást tesz ma egy bizonyos személy. Napi horoszkóp.