Életedben csak egyszer tapasztalhatod meg ezt az élményt: nemsokára akkora robbanás rázza meg a világűrt, hogy a Földről is láthatóvá válik
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2023/cikkek/csillag_robbanas_123rf.jpg?itok=gZf5kcDH)
Szabad szemmel is láthatóvá válik majd az éjszakai égbolton T Coronae Borealis (T CrB) nevű csillag, melynek feltűnése nem mindennapi látványban részesíti majd az űrkutatás szerelmeseit.
Termonukleáris robbanás a világűrben
A T CrB igazából nem is csillag, hanem egy bináris rendszer, amit lényegében egy vörös óriás és egy fehér törpe alkot. Az utóbbi bizonyos értelemben hasonló volt a mi Napunkhoz, csakhogy miután felélte hidrogéntartalékait, egyszerűen összeroskadt (a folyamat persze nem egyik pillanatról a másikra ment végbe, hanem hosszú évmilliárdokat igényelt). A vörös óriás hidrogénjét a fehér törpe szívja el: a folyamat közben keletkező hő és nyomás 80 évente hatalmas termonukleáris robbantást eredményez. A detonáció elég erős ahhoz, hogy 2600 éven át utazva a világűrben a mi bolygónkról is láthatóvá váljon - írja a hvg.hu az Interesting Engineering cikke alapján.
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/full_width/public/images2021/csillagok123.jpg?itok=TbuRIEng)
A NASA azzal számolt, hogy a szemét teljesen elég majd a légkörben, de ez nem történt meg. Most a család be fogja perelni az Űrhajózási Hivatalt.