Százmillió éves embrióra bukkantak a kutatók
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/embrio_123.jpg?itok=1wVo3zUj)
Egy évmilliókkal ezelőtt kihalt állatfaj is fontos szerepet játszik a felfedezésben.
Szokatlan felfedezés
Egy kihalt óriásteknős százmillió éves megkövesedett tojására, illetve a benne lévő embriójára bukkantak a kínai Honan tartományban – jelentette nemrég az MTI. A fosszília a kréta földtörténeti korszakból származik. A leletet Han Feng-lu, a vuhani Földtudományi Egyetem munkatársa találta meg 2018-ban egy honani terepmunkán. A szakértő szerint nagyon ritka, hogy egy hasonló kövületet a teknősök egy adott csoportjához lehessen kapcsolni.
A precíz mikro-CT vizsgálattal végzett háromdimenziós rekonstrukció alapján a kutatók megerősítették, hogy a hatalmas és szokatlanul vastag héjú tojás a Nanhsiungchelyidae-hez, a hatalmas szárazföldi teknősök egy kihalt családjához köthető.
Az állat tojásának héja csaknem 2 milliméter vastag volt. A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a lelet a legnagyobb és legvastagabb héjú mezozoikumi teknőstojások közé tartozik. A tojáshéj minden bizonnyal a szélsőséges száraz körülményekhez való alkalmazkodás miatt volt ilyen vastag. A felfedezésről beszámoló tanulmányban arra is kitérnek, hogy a tojásban egy csontra hasonlító maradványt is találtak, ami arra utal, hogy a kis teknős hamarosan kibújt volna.
Fotó: 123rf
A különleges helyet rengetegen keresik fel évente abban a reményben, hogy velük is megtörténik a csoda.