Élete alkonyán már csak vegetált Al Capone - szörnyű halált halt a chicagói alvilág rettegett ura
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/alcapone-facebook.jpg?itok=G8tqv877)
Az olasz születésű Alfonso Capone az Újvilágban vált a huszadik század leghíresebb alvilági figurájává. Meglepően hamar ért a csúcsra, Chicagóban igazi önkényúrként viselkedett, brutalitásáról és gátlástalanságáról máig legendák szólnak, csakhogy végül őt is utolérte a végzete: dicstelen körülmények között, mindössze 48 esztendősen távozott a világból, melybe csak káoszt, erőszakot, felfordulást és bűnt hozott.
Mélyről indult, hamar ért fel a csúcsra
A klasszikus gengszterfilmek főhősei szinte minden esetben a jól ismert haranggörbe-ívet járják: rendkívül mélyről indulnak, majd hirtelen emelkednek a magasba - olykor egyenesen az alvilági ranglétra csúcsára érkeznek -, hogy aztán letaszítsák őket trónjukról, és feneketlen mélységbe zuhanjanak. Jussuk legtöbbször nemcsak az erkölcsi megsemmisülés, de a széthullás, a fizikai bukás, a pusztulás. A legnagyobb példák a Közellenség (1931) Tom Powers-e (James Cagney), A kis cézár (1931) Rico Bandellója (Edward G. Robinson) és A sebhelyesarcú (1932) Tony Camontéje (Paul Muni). (A sebhelyesarcú hősét egyébként épp Al Caponéról mintázták.) A valóság sokszor meglepően hűen utánozza a művészetet: az imént felsorolt fiktív gengszteralakokhoz hasonló sors jutott a rettegett Al Caponénak is, aki Alfonso Capone néven 1899-ben látta meg a napvilágot az Újvilágban. Olasz származása miatt rendkívül sok atrocitás érte gyermekkorában - mutat rá a Rubicon cikke alapján a 24.hu -, ráadásul erőszakossága is hamar megmutatkozott. Eltanácsolták egy New York-i katolikus iskolából, miután megütötte egy tanárát. Az 1910-es évek végén már a brooklyni Frankie Yale bűnbandájának tagja. Ezzel kezdetét veszi egy nem mindennapi bűnözői karrier, melynek egyes állomásai mára nemcsak a 20. századi köztörténet, de a popkultúra részévé is váltak. Csakhogy ismerjük jól a haranggörbe-ívet: tudjuk, hogyan torolja meg a sors a hübriszt, milyen árat fizetnek azok az alvilági akarnokok, akik túlságosan nagyratörő álmokat kergetnek.
Hollywood aranykorának legnépszerűbb férfisztárja volt Humphrey Bogart, akinek számos felejthetetlen filmet, köztük a Casablancát köszönhetjük. Kivételes pályafutása azonban mindössze 57 éves korában tragikusan félbeszakadt.