Adrenalin és szépség egy helyen
A hágókban, vízesésekben és barlangokban gazdag Szlovák Paradicsom nevét szinte mindenki ismeri, nem is ok nélkül. A nemzeti parkká kinevezett, fákban és kilátásban gazdag terület gyönyörű, a bejárását segítő létrák és tárcák pedig garantáltan megnövelik a turisták adrenalin-szintjét.
A Káposztafalvi-karszt, közismertebb nevén Szlovák Paradicsom 1988 óta az ország nemzeti parkja. Több mint tizenkilencezer hektáron nyúlik el, leghíresebb része a Hernád-áttörés, amely – mint neve is mutatja – a Hernád folyó által kialakított kanyonszerű völgy. Itt lehet túrákat tenni, ám nem a hagyományos „gyalogolunk a földes úton”- típusú sétákra kell gondolni: az útvonal ennél sokkal érdekesebben van kiépítve.
Adrenalin a Paradicsomban
Utunkat többnyire masszív falétrákon tehetjük meg. A létrák garantáltan biztonságosak – ezt a többéves használat és az állandó karbantartás is garantálja.
A létrák segítségét csak akkor vehetjük igénybe, ha van min kitámasztani őket, olyan részeken nem alkalmazhatják, ahol nincsen más, csak a sziklafal. Ekkor vetik be a tárcákat, amelyeket a falon, arra merőlegesen rögzítenek, egy nem valami stabilnak tűnő, kissé kényelmetlenül derékmagasságban elhelyezkedő, a kapaszkodást segítő lánccal egyetemben.
Érdemes szárazabb napokon túrázni, nehogy megcsússzunk. Ugyanakkor nem árthat egy-két macskaügyességgel sétáló, erős embert magunkkal vinni, ők segíthetnek, ha véletlenül megbotlanál. Persze, nélkülük is csak némi túlzással veszélyes a hely: ha mindkét kezed szabad, nem eshet semmi bajod.
Változatos élővilág, elbűvölő táj
A Paradicsomban, nemzeti park lévén, nem egy védett vagy ritka állattal találkozhatunk. Majdnem kétezer lepkeféle, sasok, sólymok, ölyvek, zergék, vaddisznók és vadmacskák élnek az erdőben, pisztrángok, angolnák, kövipontyok úszkálnak a folyókban és patakokban. Természetesen a hüllők sem maradhatnak ki a sorból: vannak itt szalamandrák vagy keresztes viperák is.
Utunkat vízesések tarkítják: a park legmagasabb vízesése, a Závojovy a Sólyomvölgyi túra esetén fedezhető fel. A körülbelül hatvanöt méteres vízesés mellett hosszú vaslétrákon sétálhatunk fel, hogy megcsodáljuk a lefelé zuhanó víztömeget. Nemcsak megdöbbentően hosszú vízeséssel találkozhatunk, hanem elképesztően száraz folyómederrel is, ha a Suchá Belán, azaz a Száraz-Fehér-völgyön sétálunk tovább. Itt ugyanis a folyó eltűnik egy szakaszon: a föld alatt folytatja útját.