A lepantói csata legendái és leleplezésük – a Don Quijote írója részt vett az ütközetben?
Pontosan 450 éve, azaz 1571 október 7.-én zajlott az egyik legnagyobb tengeri csata, amit a Földközi-tengeren vívtak. A diadalt legendák és mítoszok lengik körül. De mi igaz és mi nem?
A lepantói csata
A görögországi Lepantó kikötőjénél kétszázötven török gálya, és kb. 100 keresztény (főként spanyol és velencei) hajó csapott össze. A csatában 40 ezer ember vesztette életét, és több száz hajó süllyedt el. A lepantói csatát elsöprő fölénnyel a keresztények nyerték, a törökök szinte odavesztek, csupán negyven gályát tudtak kimenekíteni.
Természetes, hogy egy ilyen diadal után a csatát és a katonákat mítoszok és legendák veszik körül. Azonban Hugh Bicheno rávilágít a tévedésekre. Azt állítja, hogy a lepantói csata nem a keresztény és iszlám kultúrák fordulópontja, hanem csak egyik epizódja. Pedig általánosságban úgy vélik, hogy ez az ütközet akadályozta meg az Oszmán Birodalmat abban, hogy a Földközi-tenger medencéjét uralma alá hajtsa. De ez nincs így, ugyanis 1572-ben a törökök visszafoglalták Kréta szigetét a velenceiektől, így a lepantói csatánál a terjeszkedés nem állt meg, csupán lelassult egy kicsit.
Fotó: 123rf.com
Lapozz, a cikk folytatódik!