Tudatos vásárló vagy? 4 tipp, hogy az lehess!
Egyre többen vallják magukról, hogy ők bizony mindent jó előre megterveznek és semmit sem bíznak a véletlenre, ami alól nem lehet kivétel a bevásárlás sem. Tudatosan élni azonban sokféleképpen lehet, de hogy valóban odafigyelünk-e magunkra, mi több környezetünkre egy-egy ilyen körút során, már korántsem olyan biztos. (x)
A cetlizés jó dolog
Többnyire minden háztartásban található jegyzettömb, amit egy mozdulattal meg tudunk szabadítani lapjaitól, vagy ragacsos oldalával bárhova felbiggyeszthetjük. Nos, ezeket a kis papiruszokat bátran magunkkal vihetjük a bevásárlás során is, hogy csak az összeírt és valóban szükséges termékek után menjünk a boltban. A vásárlók többsége igen könnyen befolyásolható, ám ha igyekszünk célirányosan haladni, sokkal nagyobb eséllyel kerülhetjük el, hogy érzelmi alapon, vagy egy-egy reklámfelhívásnak engedve pakoljunk dolgokat a kosarunkba.
Öreg szatyor nem vén szatyor
A pénztárnál felajánlott műanyag szatyor (még ha ingyen vagy néhány forintért is adják) nagyszerűen helyettesíthető az otthonról hozott vászontáskával vagy fonott kosárral. Teljesen fölösleges minden egyes bevásárlás alkalmával újabb zacskót kérni, hiszen ezek nagy többségét hazaérve egyszerűen csak bedobjuk egy fiókba, s többnyire hónapokig ott is hagyjuk érintetlenül. Kerüljük az „agyoncsomagolt" termékeket is! A polcokon nagy az árubőség, mindig akad valami, amit kevesebb csomagolóanyag borít. Például fogkrémet lehet kartondoboz, gyümölcsöt pedig háló nélkül is venni.
Hazai termék
Hazai terméket vásárolni jó dolog. Több okból is. Először is tudjuk, hogy ami aznap este az asztalunkra kerül honnan is származik, akár a térképen is megmutathatjuk a gyerkőcöknek, és hát valljuk be, kedves a szívünknek, hogy ma is tettünk valamit a hazánkért. Arról nem is beszélve, hogy a helyi vagy magyar termék vásárlásával hazai munkahelyek megtartását, új munkalehetőség kialakítását és ezáltal a helyi gazdaságot erősítjük, de a szállítási távolság csökkenése is jelentős környezetvédelmi előnyökkel jár.
Keresd a logót
Ha már a környezetvédelemnél tartunk sok esetben érdemes megfigyelni az egyes termékeken található jelzéseket vagy logókat, amik alapján könnyebben tájékozódhatunk a csomagolás, vagy a termék eredetét illetően. Ilyen lehet például a Tetra Pak dobozokon is megtalálható FSC logó, ami azt jelenti, hogy a kezünkben tartott tejes, vagy gyümölcsleves doboz papírja, egészen biztosan nem erdőirtás által vagy illegálisan kivágott fákból készült, hanem olyan ellenőrzött erdőgazdaságokból származik, ahol a kivágott fákat folyamatosan újakkal pótolják, így biztosítva az erdő megújulását. Az ilyen logóval ellátott termékek vásárlása, nagyban hozzájárul a mindennapos környezetvédelemhez.
Ha érdekesnek találtad a cikket, akkor nyomj egy lájkot vagy oszd meg másokkal is!
Ezt is ajánljuk: Számodra is fontos a környezetvédelem? Így óvhatod az erdőket a mindennapokban!