Tudtad? Még a sírban is ép maradt Salvador Dalí ikonikus bajusza - érdekességek a szürrealizmus nagymesteréről, aki megcsalásra bátorította a saját feleségét
Harmincnégy esztendővel ezelőtt hunyt el a világhírű katalán-spanyol festőművész, akinek életútja legalább annyira sokszínűre és fordulatosra sikeredett, mint szakmai munkássága.
Önanalízis volt számára a művészi tevékenység
Hihetetlen, néha milyen közeli tud lenni harmincnégy esztendő: 1989. január 23-án örökre lehunyta szemét Salvador Dalí, a világhírű katalán-spanyol festőművész, a szürrealizmus egyik legnagyobb 20. századi mestere, a modern művészet utánozhatatlan, egyedülálló figurája. Pályafutása során Dalí mindig is hajlott arra, hogy különcségével, extravagáns közelítésmódjával meghökkentse, kizökkentse kényelmes befogadói pozíciójából a közönséget. Egyesek szerint festői működése során érthetetlen-megfejthetetlen szimbólumokat alkalmazott, ez azonban csupán a felszín: Dalí jelképeinek igenis van értelmük, jelentésük, sőt az alkotó legrejtettebb énjét tárják fel a publikum előtt, mi több, a festészet lehetőséget adott számára a legmélyebb, legigazabb önanalízisre, pszichoterápiára is. Szimbólumai közül a legjellegzetesebbek a Lángoló zsiráf című művén érhetők tetten - emlékeztet rá a Wikipédia szócikke. A spanyol polgárháború idején született munkájában Dalí egy elgyötört arccal kiáltozó-imbolygó figurát ábrázol, kinek testét csupán az egyfajta állványzatként funkcionáló mankók tartják. Dalít a mankó - visszaemlékezései szerint - már gyerekkorában "elvarázsolta". A támaszték számára a hatalom, az arrogancia jelképe lett, s azokat a biztos pontokat szimbolizálta, melyek nélkül az emberi élet egyszerűen értelmét vesztené. A képen felsejlő fiókok ezzel szemben a bennünk meglévő, s csak idővel láthatóvá váló, feltáruló titkokat jelképezik.
Akárhogy is, Dalí művészetével felmérhetetlen hatást gyakorolt a 20. századi szürrealizmusra, sőt az egész populáris kultúrára. Csakhogy - bár ezt kevesen tudják - a neves festőművész a magánéletében is oly extravagáns volt, mint a pályáján. Kíváncsi vagy magánéletének legkülönlegesebb, egyszersmind legfurcsább érdekességeire?
Akkor lapozd fel galériánkat: máris elkápráztatunk pár meglepő Dalí-triviával!
Százhárom évvel ezelőtt született a modern európai filmművészet egyik legnagyobb alakja, az Országúton (1954), Az édes élet (1960) és a Nyolc és fél (1963) ikonikus rendezője.