Földes Eszter nemes ügyhöz adta a nevét - Így segít a színésznő, hogy az emberek jobb gazdikká váljanak
Vannak, akik örökbefogadás előtt egy órát sem töltenek egy menhelyi kutyával, majd pár héten belül visszaviszik a kiválasztott négylábút. 20 menhely megkérdezésével derítettek fényt a problémára, ami óriási lelki károkat okoz a cserbenhagyott kutyáknak. A Korom Gábor kutyaszakértővel és Földes Eszter színésznővel készített „Jobb gazdi leszek” interaktív oktatóvideó-sorozat a menhelyeknek, a gazdiknak és kutyáknak is segítséget nyújt, egyben a várhatóan ősztől esedékes Gazdijogsihoz is hasznos kiegészítő tananyag lehet.
Elszomorító adatok
A Jófogás tavaly kiderítette, hogy egy kutya akár 5 évet is menhelyen tölthet anélkül, hogy egyszer is kikerülne a rácsok mögül. A vállalat idén arra volt kíváncsi, hogy a menhelyeknek mekkora gondot az örökbefogadott, de aztán különféle okokból mégis visszavitt kutyák. Röviden: nagyot. Hosszabban: a megkérdezett menhelyek fele szerint a leendő gazdik leginkább nincsenek tisztában a kutyák viselkedésével, ezért van, ahová havi szinten több kutya is visszakerül. Mi több, a menhelyek kétharmadához sajnos többször is visszahoztak egy-egy adott kutyust.
A válaszok szerint minden ötödik kutyát azért visznek vissza, mert szerintük „elromlott”, azaz szomorkás, kedvetlen, minden harmadikat pedig azért, mert túl sokat ugat és nyüszít; vagy az emberek nem voltak felkészülve arra, hogy valójában mekkora felelősséget jelent a kutyatartás. Így a legjellemzőbb indokok között még a szobatisztasági és kompatibilitási problémákat (pl. nem jön ki az újdonsült gazdi párjával, gyerekével vagy már meglévő kutyájával), illetve a sétáltatást/futtatást ellehetetlenítő időhiányt találhatjuk. És mivel a menhelyekre visszavitt kutyákon gyakran figyelhető meg depresszió és viselkedési zavar, később még nehezebben kerülnek szerető otthonba. Az eleve leterhelt menhelyeknek pedig nagyon sok munkájukba kerül, hogy a visszavitt kutyusok újra szocializálódjanak és megbízzanak az emberben. Szélsőségesebb esetben egyes kutyák ráadásul annyira agresszívvá és izolálttá válhatnak, hogy sajnos még az altatás is szóba jöhet.