Te tudod, mi az a kiwano?
Egy újabb egzotikus gyümölcs, amiről még szinte senki sem hallott. Az extrém kinézetű kiwano valójában egy zöldség, de mégis a gyümölcsök közé veszik. Szeretnél többet megtudni, mi is ez pontosan? Íme:
Az Afrikanische Stachelgurke, vagyis a kiwano a trópusok legnagyobb szabadban fellehető uborkafaja, és egészen pontosan a Kalahári sivatagból származik. Az utóbbi években gyorsan terjed a meleg égövi vidékeken. Magyarországra leggyakrabban Izraelből és Portugáliából érkezik.
A növény kinézetre, rokonaira, az uborkára és a dinnyére hasonlít. Ez is kúszó vagy mászó, barázdás és serteszőrös kocsánnyal, és nagy levelekkel rendelkezik. A növény termése kezdetben kékeszöld, megérve világító narancssárga, és az apró, világos pettyekkel tarkított héjból nagy, erőteljes, kúp alakú tüskék merednek ki.
A kiwanot gyümölcsként forgalmazzák, holott valójában egy zöldségféle termése. Hossza általában 8-15 cm, átmérője 7-10 cm. Vastag kissé páncélos héja teljes érésben sárga vagy narancssárga. Felszínét tövisszerű kinövések borítják.
A terméshús zöldesen áttetsző, és kocsonyás állagú. Benne számtalan uborkamagra emlékeztető mag található. A lédús húsnak savanykás és frissítő, mint az összepasszírozott banán narancslével.
Felhasználás:
A termést hosszában félbevágjuk és kikanalazzuk a zöld terméshúst, vagy keresztben 0,5-1 cm vastag karikákra vágjuk. A kiwanot zöldségsalátákba, koktélokba keverhetjük, vagy ételek dekorációjára használhatjuk fel. Persze nyersen gyümölcsként is fogyasztható.
Tárolása:
Az érett gyümölcs kb. 4 - 5 napig tárolható el szobahőmérsékleten, utóérés szintén szobahőmérsékleten.
Joghurtos kiwano saláta
Hozzávalók: 2 db kiwano, 300 ml natúr joghurt, só, bors, fokhagymapor vagy joghurtos salátaöntet por.
Elkészítés: A hosszában félbevágott termések húsát kikanalazzuk és a joghurttal alaposan elkeverjük. Ízlés szerint sóval, borssal és fokhagymaporral ízesítjük. Az így elkészült joghurtos saláta egy részét akár a termés héjába visszatöltve is tálalhatjuk.