Sorkatonaság hazánkban, Kárpátalja és Putyin: ezek a szócikkek érdeklik most a legtöbb magyart a Wikipédián
Pár hónappal ezelőtt még a koronavírus számított a legnagyobb slágertémának, mára viszont - ahogy ez várható volt - egy egészen más jelenség került az emberek érdeklődésének homlokterébe.
Két év a pandémia szorításában
Két évvel ezelőtt, 2020 márciusában vette kezdetét Magyarországon a koronavírus-járvány első hulláma. Ahogy a világ számos országában, úgy hazánkban is rekordsebességgel került a figyelem középpontjába a sokak által rettegett kór, melynek jelenlétét először a kínai Vuhan városában észlelték, ám hamarosan az egész világon elterjedt. Magyarországon is végigsöpört a víruspánik, és bár eleinte sokan reménykedtek benne, hogy gyorsan elillanó, heveny jelenségről lesz csak szó, súlyosan tévedtek: a koronavírus tartósan velünk maradt, az elmúlt két év során drámai mértékben változtatta meg a mindennapjainkat, közegészségügyi, pszichés és közgazdasági hatásai gyakorlatilag a mai napig felmérhetetlenek.
Amikor két esztendővel ezelőtt elkezdődött a Covid-mizéria, a "koronavírus", a "pandémia", a "Covid-19" és egyéb kulcsszavak máris a leggyakrabban használt keresőoldalak slágerkifejezéseivé emelkedtek. A Wikipédiának, a Google-nek és seregnyi tudományos-egészségügyi adatbázisnak "köszönhetően" roppant tömegek avanzsáltak "vírusszakértővé" annak ellenére is, hogy a rengeteg internetes "gyorstalpaló" sokszor olyan információkat is kínált a tudásszomjtól vezérelt közönségnek, melyek nem is feltétlenül megbízhatóak. Aztán persze beköszöntött a "vakcinakorszak", és onnantól fogva aggasztó mértékben gyorsult fel a legkülönfélébb álhírek terjedése - ám ez már egy másik történet. Két év telt el a pandémia kirobbanása óta, szűk két héttel ezelőtt kezdődött el az orosz-ukrán háború: senki nem mondhatja, hogy nem élünk izgalmas időket. A közelmúltbéli változások pedig kétségtelen lenyomatot hagytak a magyarok "Wikipédia-fogyasztási szokásain" is.