Továbbra is hátrányban a nők - Bérből és lehetőségből kevesebbet kapunk
Karriertervezés, álláskeresési szempontok, munka és család egyensúlyának biztosítása, munkahelyi diszkrimináció – ezeket a szempontokat vizsgálta az a kutatás, amelyet mintegy 800 nő megkérdezésével végeztek. A kutatás alapvető célja annak felmérése volt, hogy a megkérdezettek megítélése szerint milyen tényezők gátolják a nők szakmai kibontakozását.
Nők és a karrier
A kutatás 4 témakör köré építve járta körül a szakmai pályafutás nőket érintő vonatkozásait. Elsősorban azt tartották szem előtt, hogy akár közkeletű mítoszokkal is leszámolva szembesítsék a nőket a valós helyzettel, és a közvélemény számára nyilvánvalóvá tegyék a nőket különösen foglalkoztató kérdéseket.
“A legélesebb helyzet talán a diszkrimináció kapcsán mutatkozik” - mondta Tóbiás Andrea, a Jobline Női Karriernap védnöke. “A válaszadók harmada tapasztalt már hátrányos megkülönböztetést, igaz további 10%-nyian kifejezetten előnyként élték meg női mivoltukat. Miközben a nők 55%-a szerint ez valójában nem játszik lényeges szerepet, mégis, a “nőiség” inkább hátránynak tekinthető mint előnynek. Miközben szakmai továbbképzési lehetőségek elnyerése kapcsán 58, leépítések, átszervezések kapcsán pedig 57%-nyian nyilatkoztak úgy, hogy nőként soha nem kerültek hátrányba, addig 35%-nyian diszkriminatívnak tartották a javadalmazás, 31%-nyian a munkahelyen való előrejutás, 22%-nyian pedig szakmai tudásuk elismerésének ügyét. Hogy ez utóbbi nem puszta megérzés, elég arra utalni, hogy országos reprezentatív felmérések szerint is a mai napig is lényeges eltérés van a hasonló életkorú és végzettségű férfiak és nők jövedelme között.” - mondta Tóbiás Andrea.