Olajos kisokos - 1. rész
Az egészséges olaj is lehet káros, ha nem megfelelően használjuk. Azt tudjuk nagyon jól, hogy ma már sokkal jobb minőségű olajok is kaphatók, mint a "közönséges" étolaj, de vajon azzal tisztában vagyunk-e, hogy melyikkel hogyan érdemes főzni, illetve hogy hogyan is tároljuk őket? Cikkünkből többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptok és valódi "olaj tudorok" lesztek, ha a végére értek!
Az olajok tárolása
Mindig figyeljetek arra, hogy az olajokat fénytől védve tároljátok, mert hamar avasodni, oxidálódni kezd és káros szabad gyökök keletkeznek benne. A felbontott olajat pedig érdemes minél hamarabb elhasználni. Ha már felbontottad, akkor pedig tárold hűtőben.
Az egészséges olaj is lehet káros, ha nem megfelelően használjuk. Az olajoknak van egy úgynevezett „füstölési hőmérséklete”, ahol az összetevőiben molekuláris változások jönnek létre. Ez akár a színén, illatán is érződhet. Ha túlhevítjük az olajat, vagyis füstölési hőmérséklete felett használjuk, akkor a tápanyagok bomlásának hatására káros anyagok keletkeznek. Ezt nem csak megehetjük, de be is lélegezhetjük. Figyeljünk oda arra, melyik olajjal lehet sütni-főzni és csak azokat használjuk erre a célra, a többit pedig hidegen alkalmazzuk!
Sütéshez, főzéshez használható olajok: földimogyoró olaj, szőlőmagolaj, repceolaj, szezámmagolaj, kókuszzsír, szójaolaj
Csak hidegen alkalmazható olajok: dióolaj, lenmagolaj, halolaj
Enyhén melegíthető: olívaolaj, tökmagolaj
A részletes leírásokat a következő oldalon találod!