Minden ötödik nőt rendszeresen bántalmaz szóban a partnere - derült ki a legújabb felmérésből
Napjainkban hatalmas méreteket ölt az egész világon a kapcsolati és a nemi megkülönböztetésen alapuló erőszak problémája. Világszerte minden harmadik nő szenvedett már el valamilyen fajta fizikai vagy szexuális erőszakot élete során, de számtalan nőt bántalmaznak lelkileg is a mindennapokban, amely legalább olyan mély sebeket ejthet, csupán könnyebben leplezhetők, könnyebben szemet huny felettük társadalmunk.
Az AVON és a NO MORE alapítvány által nyolc országban, többek között az Egyesült Királyságban, Lengyelországban és a Fülöp-szigeteken 8300 nő részvételével végzett kutatásából kiderül, hogy a 25-34 éves válaszadók közel kétötöde tapasztalja a szóbeli bántalmazás lehetséges jeleit kapcsolatában. Ennek eredményeként, a nők több mint egyharmada (36%) küzd önértékelési problémákkal partnere negatív megjegyzései miatt. A felmérésből fény derült arra, hogy a nők 11%-a nem tudja, hova fordulhat segítségért, ha szóbeli bántalmazás éri, illetve minden tizedik nő azért nem tett lépéseket a segítség irányába, mert partnere folyamatosan kontrollálta, vagy mert tartott a lehetséges következményektől. Az ilyen és ehhez hasonló félelmek végett sokan ragadnak bántalmazó kapcsolatban annak ellenére is, hogy tisztában vannak helyzetükkel.
A rendszeres kritizálás
A kutatás résztvevőinek közel felét (47%) érte már negatív megjegyzés partnerétől megjelenését illetően, és minden ötödik nő (19%) szembesült ilyen jellegű kritikával az elmúlt hónapban. Más negatív megjegyzésekkel is gyakran találkoztak a megkérdezettek, 43%-uk szembesült már kritikával intelligenciáját, 44%-uk munkáját vagy karrierjét, 50%-uk testalkatát és 50%-uk ruházatát illetően. A testalkattal kapcsolatos kritikák a 25-34 éves korosztályt érik leggyakrabban, körükben a megkérdezettek egynegyede (24%) kapott ilyen megjegyzést az elmúlt hónapban, míg az 55 év felettiek körében ennek aránya 10%-ra tehető. A nők külsejére vonatkozó kritikák mellett gyakoriak a hozzátartozóikra tett megjegyzések is, a megkérdezettek több mint fele (55%) állítja, hogy partnere negatívan illette barátait vagy családtagjait. Közel egynegyedük (23%) tapasztalta mindezeket az elmúlt hónapban. A bántalmazók gyakran manipulálják ezáltal partnerüket, melynek célja, hogy elidegenítsék őket szeretteiktől, így nehezítve meg kilépésüket a bántalmazó kapcsolatból.
Pamela Zaballa, a NO MORE alapítvány globális ügyvezető igazgatója elmondta: "A szóbeli bántalmazás nagyon gyakori és jelentős probléma világszerte, amely komoly hosszú távú következményekkel járhat az áldozatok önbecsülését és önbizalmát illetően. Sok esetben előfutára lehet a fizikai erőszaknak is, ezért létfontosságú, hogy felhívjuk rá a figyelmet, és tudatosítsuk mindenkiben, hogy a verbális bántalmazást nem szabad eltűrni és elbagatellizálni."
A folytatáshoz lapozz!