Tudtad, hogy a női aktokat sokáig férfiakról mintázták? Irány a művészi meztelenség világa
Tudta, hogy a női aktokat is sokáig férfi modellekről rajzolták? És azt, hogyan váltak egy magyar festő pajzán rajzai a cári udvar kedvenc „belső használatú” képeivé? És vajon hogyan és mennyiért lehet hozzájutni egy eredeti Playboy-plakáthoz a nyolcvanas évekből?
A testhez való viszonyunk változása
A meztelenség ábrázolása egyidős az emberiséggel, a művészetnek a mai napig központi témája az emberi test. Ahogyan a társadalom testhez való viszonya változott, úgy alakult át az évezredek során az aktművészet is. Már az őskori barlangrajzokon is megjelennek meztelen alakok, majd a görög és római szobrászat vitte tökélyre az emberábrázolást, későbbi korok művészeit is megihletve. A BÁV Aukciósház 15. Grafikai aukciójának apropóján mutatunk pár izgalmas művészi aktot itthonról és a nagyvilágból egyaránt.
Erotikus rajzok a cári udvarban - belső használatra
A magyar festészet története bővelkedik aktokban. A műfaj egyik leghíresebb sorozata Zichy Mihály (1827-1906) Liebe című albuma. Zichy 1847-ben került Szentpétervárra, ahol először rajztanárként dolgozott, majd egy sikeres megrendelésnek köszönhetően udvari művészként alkalmazták. A romantika korában, amit a naiv formák, a keresztény szimbólumok és a borongós témák jellemeztek, Zichy életművében (aki különben híven kiszolgálta a korízlést), különleges helyet foglalnak el a cári udvar „belső használatára” készített erotikus rajzok. Bár a pajzán képeket az udvarhölgyek ihlették, Zichy törekedett arra, hogy a szereplők ne legyenek azonosíthatók. Az erotikus jelenetek még mai szemmel is kendőzetlen ábrázolása egyrészt sokakat megbotránkoztatott ebben a korban, másrészt forradalmi változást hozott az aktművészet terén. A rajzok először 1895-ben jelentek meg Breviarium Eroticus címmel. Lapozz a cikk folytatásáért!
Lapozz a cikk folytatásáért!
Fotó: BÁV
Oldalak
A javasolt szűrőprogram ide kattintva elérhető.