Izlandon kipróbálták a négynapos munkahetet, az eredmények felülmúlták a várakozásokat
A kísérlet során kiderült, ugyanazt a teljesítményt el lehet érni rövidebb munkaidővel is, miközben az emberek jobban érzik magukat.
Négynapos munkahét
Minden bizonnyal sokunknak eszébe jutott már egy „túl rövid” hétvége után, hogy milyen jó lenne még egy napot lazítani, mielőtt visszatérünk a munkába. Ezzel a felvetéssel pedig nem is tévedünk olyan nagyot, egy ideje ugyanis már egyre többen kutatják a négynapos munkahét hatásait.
Magyarországon – és a világ számottevő részén – jelenleg a heti 40, napi 8 munkaóra felel meg a teljes állás időtartamának. K. Anders Ericsson, a munkapszichológia egyik meghatározó alakja többféle kísérletet is végzett ezzel kapcsolatban és arra az eredményre jutott, hogy az emberek maximum napi 4-5 órán keresztül tudnak produktívan dolgozni. Ha ugyanis a teljesítőképességük elérte a tetőfokát, utána már csak szenvednek a munkahelyen. Egy másik megközelítés szerint – és ez a népszerűbb napjainkban – nem a napi munkaórák, hanem a munkanapok csökkentésével érhető el jelentős változás.
Az elmúlt néhány évben a világon néhány cégnél próbaképpen bevezették a négynapos munkahetet, ahol változatlan fizetés mellett csak heti négy napon kell dolgozni, így viszont háromnapos lesz a hétvége. A munkaadók egyre nyitottabbak ezen a téren, és számos helyen már kísérleti jelleggel tesztelték is a felvetést.
A fogyasztási cikkeket gyártó Unilever tavaly decemberben jelentette be, hogy tesztelési céllal egy évre bevezeti a négynapos munkahetet az Új-Zélandi leányvállalatánál, mert kíváncsiak rá, hogyan hat ez a dolgozóik teljesítményére, hatékonyságára. A multicég az eredmények kielemzése után dönt majd arról, hogy esetleg más országban is bevezesse-e a négynapos munkahetet a világszinten 150 ezer embert foglalkoztató vállalat. Idén márciusban pedig Spanyolország jelentette be, hogy a világon az elsők között teszteli a négynapos munkahetet, miután a kormány jóváhagyta ezt azoknál a cégeknél, melyek érdeklődnek az ötlet iránt.