Náray Erika: "Nem bánom, ha Scullyhoz kötik a hangom!"
Náray Erikát először az X-akták kapcsán ismerte meg a közönség, mikor ő lett Gillian Anderson, azaz Scully ügynök magyar hangja. Azóta rengeteg szinkronszerepet és színházi előadást tudhat a háta mögött, az elmúlt pár hónap pedig különösen zsúfolt volt a számára. Belefogott egy koncertturnéba Kökény Attilával, illetve ő lett az új TV csatorna, a Super TV2 állandó hangja is. Többek között ezekről beszélgettünk vele.
Kökény Attilával nemrég egy nagyszabású koncertsorozatba kezdtetek. Honnan jött az ötlet, és mit kell tudni a turnéról?
Idén áprilisban egy szórakozóhely megnyitójára hívtak fellépni. A rendezvényen Kökény Attila is ott volt, akivel előtte soha nem találkoztunk, csak hallomásból ismertük egymást. A színpadon mutatkoztunk be egymásnak, én pedig nagyon megkedveltem, ahogy énekelt. Ezután a közös jammelés után kaptunk egy hivatalos felkérést vidékre. Hódmezővásárhelyen nagy közönség előtt énekeltünk, ami annyira jól sikerült, hogy felmerült az ötlet: közösen kellene valamit csinálnunk. Elkészült egy dal egy videoklippel együtt, amivel rengeteg helyen megfordultunk. Végül megszületett a turné ötlete, hogy vidéki színházakban és koncerttermekben lépjünk fel, és vigyük ennek a jó hírét. Az első állomáson, Kaposváron túl vagyunk, és azt kell, hogy mondjam, rendkívül bíztatóak a visszajelzések. Az emberek a végén felálltak, táncoltak és énekeltek, hihetetlenül jó érzés volt. Alig várom a miskolci folytatást!
Milyen városokba mentek még?
Megyünk Tatára, a színházba is, ahová már felkérésünk van, mert láttak minket valahol és tetszettünk nekik. December 11-én pedig újra Pesten az Orfeumban lépünk fel, ott tartottuk a sajtóbemutatót is. A magam részéről nagyon bizakodó vagyok. Bereczki Zoli a produkció vezetője, neki pedig nagyon jó orra van az ilyesmihez, remek érzékkel állapítja meg, hogy mi az, amiből siker lesz, és mi az, amiből nem. Például amikor arról volt szó, hogy melyik dalok kerüljenek bele a repertoárba, az első húsz ötletemet kapásból kidobta. Elmagyarázta, hogy mit szeretne, és mikor azzal a hálóval merítettem és abból a tengerből, amit ő szeretett volna, akkor már jobb lett az arány: tízből csak három dalt dobot vissza. Ő is ott volt, megnézte a műsort, azt mondta, hogy szerinte ez egy nagyon jó és működőképes produkció, amit szeretni fognak az emberek. Nem titkolt vágyunk, hogy a nagyközönséghez szeretnénk eljutni.
Végül milyen dalok kerültek be a repertoárba?
A nyitószámunk a Mambo No. 5, a zárószám pedig egy Glora Estefan egyveleg, de van például Cher, Sting, és Nat King Cole dal is. Ezek a számok persze nem úgy hangzanak, mint az eredetiek. Egyrészt mert nem ugyanaz a zenekari felállás, másrészt mert egy kicsit mindet megbolondítottuk és a magunk képére formáltuk. Ami még kiemelten fontos, hogy minden dalt magyarul énekelünk, és külön büszkeségem, hogy én írtam a magyar szövegeket. Korábban a saját lemezeimre is én írtam a dalokat, de ott más volt a helyzet, hiszen a saját élményeimből táplálkoztam, itt pedig egy már létező dalhoz kellett másik szöveget írni, olyat, ami szótagszámban, prozódiában és történetben is stimmel. Szerencsére nagyon szép visszajelzéseket kaptam. Kevés eredendően magyar szövegű dal kapott helyet a műsorban. Egyik az Ergo:Létezem, van egy Máté Péter dal, a Túl szép, illetve Attila egyik saját dala. Énekeljük Whitney Houston és Enrique Iglesias duettjét is, ez az egyetlen szám, ami eredetileg is duett, a többi mind szóló dal, mi viszont duettet csináltunk belőle. Nagyon élvezem ezt az egészet, igazán kreatív részét élem az életemnek.
Te lettél az új TV csatorna, a Super TV2 állandó hangja. Pontosan mi lesz a feladatod?
Minden csatornának van legalább egy hangja. Szerencsére a vezetőség azt akarta, hogy a TV2-nek férfi legyen a hangja, a másik csatornájuknak viszont női. Heti két-három alkalommal kell bemennem a csatornához, ahol mindig összegyűjtik nekem azt az 5-10 spotot, amit fel kell mondanom.. A szinkron a szakmám egyik szegmense, mindig is rendkívül élveztem, különösen, ha jó filmekhez és jó partnerekhez volt szerencsém. Szuper, hogy olyan emberekkel dolgozhattam együtt, akikkel különben nem jött volna össze, mert nem egy színházban játszottunk, vagy nem együtt forgattunk. A szinkronban soha nem tudhatod, hogy kivel találkozol. A rég nem látott kollégákkal jó érzés megörülni egymásnak, és ha még a film is jó, az maga a mámor. Sokat köszönhetek a szinkronnak. Meg szokták kérdezni, hogy nem zavar-e, hogy Scully-hoz kötik a hangom. Nem, legalább kötik valamihez. Az utóbbi 25 évben mindig jelen voltam, mint hang, hol kevesebbet, hol többet dolgoztam, de mostanra már megismerik a hangomat, ennek pedig borzasztóan sokat köszönhetek.
Az X-aktákon kívül is rengeteget szinkronizáltál. Talán kevesen tudják, de te kölcsönözted a hangod Bocinak is a Boci és Pipiben.
Igen, imádtam! Sajnos már nem csinálom, de nagyon imádtam, rengeteget nevettünk! A rajzfilmeket eleve nagyon kedvelem. A Verdákkal például a mai napig óriási sikerem van, pedig semmi különöset nem kellett csinálnom. Egy beszélő autónak adtam a hangom, még el sem kellett változtatnom. A gyerekek viszont imádták, azóta minden kissrácnál nagyon menő vagyok, csak annyit kell mondanom, hogy Verdák-Sally, és már el is olvadnak. Vagy ott van az Aranyhaj is, ami az egyik kedvencem. Bár azzal annyira nem tudok vigéckedni, hiszen ott a gonosz mostoha voltam, és a hangomtól megijednek a kislányok. Egy anyuka például odajött hozzám és megkért, hogy beszéljek a kislányához az Aranyhajas hangomon, mert nagyon szeretik. Mikor megtettem, a kislány úgy megijedt, hogy elszaladt.
Az Aranyhajon kívül van másik kedvenc szinkronszereped?
Az X-akták mindenképp, hiszen tényleg sokat köszönhetek neki. Hamar, nagyon fiatalon megkaptam, és számos reklámot és felkérést hozott nekem. Volt még egy nagy kedvencem, a Gangeszről csináltunk egy három részes televíziós filmet a BBC-nek, amiben én voltam a narrátor. Annyira szép volt, hogy szinkronizálni is élményszámba ment. Igazából nagyon szerencsés vagyok a munkáimat illetően. Ha egyszerűbb filmeket vagy mexikói sorozatokat csináltam, még azt is élveztem, mert jó volt a társaság, akikkel jókat szórakoztunk a bugyutább dialógusokon és színészi alakításokon. Érdekes, hogy a tehén karaktere visszatérő motívum a karrieremben: nem csak a Boci és Pipiben talált meg, voltam már operaénekes tehén is, sőt, reklámfilmben is voltam már boci.