Lifestyle

Július, a mióma tudatosság hónapja: félelmek, gondolatok, tévhitek

A Felelősen Magadért Egyesület (FEME) 2023 év végén, mióma érintettek körében végzett kutatása1 alapján érzékenyítő edukációs kisfilmeket készített, és a júliusi mióma tudatosság hónap jegyében összegyűjtötte, hogy melyek azok a félelmek, gondolatok, tévhitek, melyek leginkább foglalkoztatják a miómával küzdőket, milyen terhet jelent a betegség a hétköznapokban.

A kampány célja, hogy a FEME széleskörű tájékoztatást nyújtson a miómáról2, annak életminőséget befolyásoló hatásairól és arról, hogy milyen a betegségtudattal való együttélés, megbékülés.

A diagnózis

A mióma diagnosztizálása a betegek többségénél rendszerint a döbbenetet, a félelmet és ijedtséget vált ki. De vajon miért van ez így? A válaszokból kiderült, hogy a legtöbben azért rémültek meg, mert nem tudják, hogy mit is jelent a mióma, hogy a megbetegedés egy jóindulatú elváltozás. A válaszadók első gondolata, hogy biztos rosszindulatú elváltozásról van szó. Többségüknek nem volt a közvetlen közelében érintett személy, legalábbis nem tudtak róla, így nem sok ismeretük volt a betegségről, annak tüneteiről és esetleges következményeiről sem.

Fontos tehát az edukáció és az információhoz való hozzáférés, hiszen a tudás nemcsak abban segít, hogy időben felismerjük, hogy a tünetek miómára utalhatnak, de abban is, hogy könnyebben fogadjuk az esetleges diagnózist, és az elérhető kezelésekkel kapcsolatban is tájékozottak legyünk. Rendkívüli jelentőséggel bír továbbá az orvos támogató, megértő hozzáállása a mióma diagnosztizálása és kezelése során, hiszen az nagyban hozzájárulhat a beteg mentális és fizikai jóllétéhez.

A kutatás során megkérdezettek a leggyakrabban erős menstruációt, rendszertelen ciklust, erős alhasi fájdalmat, gyakorik vizelési ingert és derékfájdalmat észleltek a mióma lehetséges tünetei közül.

További részletek a mióma diagnózisával kapcsolatban az alábbi összefoglalóban érhetők el: Ne engedd, hogy a mióma uralja az életed! - Három kulcsfontosságú tényező a miómával érintettek életében: diagnosztizálás, kezelés és edukáció (feme.hu)

FEME kutatási infografika a miómáról - Femcafe

Mióma megküzdési stratégiák

Ahhoz, hogy az érintettek könnyebben tudjanak szembenézni a mióma okozta nehézségekkel, fontos kialakítaniuk bizonyos megküzdési stratégiákat.

  1. Legyél tudatos! - Mindig tarts a táskádban/munkahelyen betétet, tampont, fájdalomcsillapítót vagy akár váltóruhát/fehérneműt, arra az esetre, ha arra váratlanul szükség lenne.
  2. Válj rezilienssé! - A mióma miatt olykor a korábbi szokások megváltoztatására, átalakítására lehet szükség. Fontos azonban kiemelni, hogy egy megfelelő nőgyógyász szakorvos és terápia segítségével a mióma által okozott tüneteket lehet enyhíteni, így nem feltétlenül kell lemondanunk kedvenc tevékenységünkről vagy ruháinkról, hiszen egy ideális terápia esetén újra teljes életet élhetünk!
  3. Táplálkozz megfelelően! - Az antioxidánsokban gazdag ételek, például gyümölcsök és zöldségek fogyasztása segíthet csökkenteni a gyulladást és enyhíteni a tüneteket.
  4. Sajátíts el hatékony stresszkezelési technikákat! - A stressz hozzájárulhat a mióma tüneteinek súlyosbodásához. Ezért fontos olyan stresszkezelési technikákat alkalmazni, mint például a meditáció, légzéstechnikák vagy relaxációs gyakorlatok.
  5. Járj rendszeresen orvoshoz! - A rendszeres kontrollvizsgálatok során az orvos személyre szabott kezelésben tudja részesíteni betegét, figyelemmel tudja kísérni a mióma méretét, számát és állapotát, nem utolsósorban nyomon tudja követni a kezelés hatékonyságát.
  6. Találd meg a támogató közegedet! - Fontos, hogy az érintettek támogató környezetet találjanak maguknak. Ez lehet családtagok, barátok és nem utolsósorban a munkahely.
  7. Ha lehet, dolgozz előre! - Sokan készülnek tudatosan a menstruációjuk nehéz napjaira, és mivel tudják, hogy ilyenkor sokszor kisebb teherbírással rendelkeznek, kevésbé tudnak hatékonyan dolgozni, előre dolgoznak, így nem okoz fennakadást, hogy pár napig több szünetet kell tartaniuk, gyakrabban járnak mosdóba, fáradékonyabbak, a fájdalom miatt kevésbé tudnak koncentrálni.

Az otthoni munkavégzés (home office) nagy segítséget jelenthet a miómával küzdőknek, hiszen havi menzesz esetén sokkal könnyebb és hatékonyabb az otthon biztonságában felkészülni a fájdalmakra, extrém erős menstruációs vérzésre, gyakori mosdóhasználatra, kellemetlen problémákra.

Továbbá nem szabad megfeledkezni a miómával élők anyagi terheiről sem, amellyel az érintetteknek szembe kell néznie. Számos orvosi költséggel és egyéb kiadással kell számolniuk, amelyek hatással lehetnek pénzügyi helyzetükre és életmódjukra. Ezek a kiadások lehetnek:

  1. Orvosi vizsgálatok és kezelések költsége
  2. Gyógyszerek.
  3. Több higiéniai termék
  4. Életmódbeli változtatások
  5. Előre nem tervezett munkahelyi szabadság

További részletek a miómával való megküzdésről az alábbi összefoglalóban érhetők el: A mindennapok megélése miómával - Sajátítsd el Te is a hatékony megküzdési stratégiákat! (feme.hu)

A mióma hatása a mentális egészségre

A fizikai panaszok mellett az érintetteknek a mióma és az általa okozott panaszok lelki hatásaival is meg kell birkózniuk. A betegség lelki megélése komplex és sokrétű kihívásokat tartogat. Egy ilyen helyzetben a támogató közeg alapvető szerepet játszik a tünetek kezelésében és a lelki jóllét megőrzésében.

A kutatásban részt vevők válaszai alapján a leggyakrabban az alábbiak aggasztják az érintetteket:

  1. Az egyén szerepe a mióma kialakulásában: van-e felelősségünk abban, hogy kialakult a mióma? Tehettem volna valamit azért, hogy megelőzzem?
  2. Rettegés a méh elvesztésétől: Magyarországon évente ~13.000 méheltávolító műtétre kerül sor évente, melynek közel 70%-ára mióma miatt kerül sor.3
  3. Igazságtalanság érzése: a „miért én? / miért pont velem történik mindez?” Melyen a sorstársak és az ő történeteik sokat könnyíthetnek.
  4. Életmódbeli változásokhoz való alkalmazkodás: lelkileg azt is fel kell dolgozni, ha a mióma okozta panaszok miatt az érintetteknek le kell mondaniuk olyasmiről, amit szívesen csináltak korábban.
  5. Elhidegülés: a mióma méretétől és elhelyezkedésétől függően okozhat fájdalmas együttléteket, ez gondot okozhat az intim együttlétek során.
  6. Meddőségtől való félelem: a mióma okozhat teherbeesési nehezítettséget, illetve bizonyos típusa akadályát képezheti a hüvelyi szülésnek.
  7. A rosszindulatú daganattól való félelem: bár a mióma jóindulatú daganat, a daganat szó hallatán mégis sok érintett a legrosszabbra gondol. Ha érintett vagy, fontos, hogy tudd: a mióma a méhizomzat jóindulatú elváltozása, 1% alatti az esély a rosszindulatú elváltozásra.4

További részletek a mióma lelki terheivel kapcsolatban itt érhetők el: Belső harcok: A mióma érzelmi oldala (feme.hu)

Mióma és családalapítás

A mióma diagnózisa nem jelenti azt, hogy fel kellene adni a gyerekvállalás álmát! Az életben számos kihívással találkozunk, de a kitartás és a pozitív hozzáállás mindig segít tovább haladni a kijelölt úton. Ne engedjük, hogy a mióma határozza meg az életünket és a benne rejlő lehetőségeket!

Nem szabad megfeledkeznünk a modern orvostudomány fejlődéséről, hiszen ma már számos olyan kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik a miómával élő nők számára, hogy gyermeket vállaljanak. A miómák ugyan komplex módon befolyásolhatják a teherbe esést, a szülést, de a megfelelő kezelési és terápiás stratégiákkal a legtöbb nő sikeresen vállalhat gyermeket. Fontos az alapos kivizsgálás és a személyre szabott kezelési terv kidolgozása, amely figyelembe veszi a miómák típusát, méretét és elhelyezkedését.

További részletek a témában itt érhetők el: Mióma VS. Gyermekvállalás: kihívások, remény és lehetőségek (feme.hu)

Legfontosabb üzenete a Felelősen Magadért Egyesület kutatásának, hogy ha a nők birtokában vannak az összes tudásnak és információnak, illetve megtalálják a megfelelő kezelőorvost, akkor egy egyénre szabott terápia mellett újra lehet TELJES ÉLETET élni miómával.

Üzenetünk tehát a jóindulatú méhdaganattal élő nők számára:

Vedd vissza Te is az irányítást a tested felett, és élj újra teljes életet!

További alapinformációk ebben a FEME infografikában találhatóak.

1NRC RESEARCH, 2023. a FEME Facebook felhívására jelentkezők, valamint Netpanel tagok közt, akiket érint a mióma és panaszaik is vannak. Az adatfelvétel ideje 2023. november, az adatfelvétel módszere pedig kvalitatív, online mélyinterjús kutatás.
2A méhben kialakuló jóindulatú daganat, amely egy gyakran előforduló nőgyógyászati probléma. Annak ellenére, hogy jóindulatú, komoly tüneteket okozhat, és hatással lehet az érintett nők életminőségére, reproduktív egészségére. FORRÁS: FEME.hu
3Forrás: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/10/miomakezeles-mut...
4Forrás: https://www.fme.hu/index.php/a-noi-egeszsegrol/96-a-mioma

Lead fotó: Pexels /Anete Lusina/

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Sztárok
Az Inspiráló Nők jelölőbizottságának tagja, Sváby András többek között arról mesélt a Femcafe.hu-nak adott interjújában, hogy mit jelent számára a motiváció és a siker és ki az a nő az életében, aki...
Lifestyle
A Nyilas szerelmi életében váratlan fordulatra lehet számítani. Napi horoszkóp.
Lifestyle
Hamisság vagy megtévesztés áldozatává válhatnak az Oroszlánok. Heti horoszkóp.