Tokió 2020 – most vagy soha? A japánok lemondanák az olimpiát, a sportolók készenlétben állnak
A világjárvány miatt egy évvel elhalasztott júliusi olimpiát a koronavírus elleni győzelem bizonyítékának szánják a szervezők. Vajon sikerülni fog?
Mi lesz az idei olimpia sorsa?
A koronavírus sok mindent elvett tőlünk, és még több dologban vetett vissza bennünket. Ez különösen megterhelő a sportolók számára, akiknek gyakran pár hét kiesés is rengeteget jelent, mind lelkileg, mind fizikailag. A tavalyról 2021-re halasztott tokiói olimpiát a tervek szerint július 23. és augusztus 8. között rendezik meg, majd augusztus 24-től szeptember 5-ig tart a paralimpia a japán fővárosban. A kvalifikáció már sok sportágban befejeződött, de jó néhányban halasztani kellett időpontokat.
A szervezők elkötelezettek, hogy megtartsák a játékokat, de sem a japán társadalom nem ennyire optimista. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a koronavírus-járvány miatt a japánok kétharmada nem szeretné, ha idén nyáron megrendeznék az ötkarikás játékokat. A Jomiuri Sinbun című napilap által szervezett felmérésben a válaszadók 59 százaléka mondta, hogy töröljék az olimpiát, 39 százalékuk viszont úgy vélekedett, hogy idén meg kellene tartani. A halasztást itt nem kínálták fel opcióként. A TBS News kutatásában a megkérdezettek 65 százaléka mondta, hogy töröljék, vagy ismét halasszák el az olimpiát. A múlt héten elindított petíciót már több mint 300 ezren írták alá Japánban annak érdekében, hogy ne idén kerüljön sor a rangos eseményre.
Az egészségügyi szakemberek sem bizakodnak. A 444.hu egy korábbi cikkében bemutatja azt az 1000 fős kutatást, amely során a japán orvosok 75 százaléka mondta azt, hogy jobb lenne elhalasztani az olimpiát. Hiroshi Nishiura, a Kiotói Egyetem professzora és a kormány járványügyi tanácsadója véleménycikkben sürgette a hatóságokat, hogy halasszák el egy újabb évvel az eseményt, hogy legyen elég idő a társadalom beoltására.