Mars-effektus - Csillagjegyek és szakmák
Sokan hisznek a horoszkópokban, ám a tudomány elkötelezett hívei kételkedve állnak a kérdéshez. Rengetegen próbálták már megcáfolni az asztrológia jelentőségét Michael Gauquelinhez hasonlóan.
Megcáfolni akarta
Az asztrológia és a tudomány ötvözése töltötte ki Michael Gauquelin francia pszichológus és statisztikus életét, aki fiatal éveitől kezdve kutatta a csillagjegyek és az életpályák közötti összefüggést. Gauquelin fő célja az volt, hogy megcáfolja a csillagjóslásba vetett bizalmat, statisztikai adatokkal bizonyítva alaptalanságát, ám meglepő felfedezést tett feleségével, aki a kutatásban segítő partnere volt.
Az elmélet
25.000 születési dátumot tanulmányoztak át 1956 ás 1961 között, főként francia, belga, német, olasz és holland anyakönyvekből az adatgyűjtés szélessége miatt. Elemzésük során megfigyelték, hogy az egyes csillagjegyek vonzzák úgymond az egyes szakmákat. A Szaturnusz alatt a tudósok születése volt megfigyelhető, míg a Mars állása alatt a híres atléták láttak napvilágot. A Mars a katonai pályát választók csillaga is volt, míg az érzékenyebbek, az írói vénával rendelkezők főként a Vénusz alatt jöttek világra. Az adatok oly mértékű eltolódása volt megfigyelhető, hogy az már a puszta véletlenen túlmutatott, így Gauguelin kutatócsoportjával további vizsgálatok megkezdésébe fogott, melyek az eddigi tézist erősítették meg, s ez ösztönözte a tudóst az úgynevezett Mars-effektus kidolgozására.
Politikusok és jogászok
Az egyes szakmában kimagasló teljesítményt nyújtók és a bolygók közti összefüggésre Észak-Amerikában és Angliában is felfigyeltek, melyek további vizsgálatokat eredményeztek. Az amerikai jogászok döntő többsége ugyanis az Ikrek jegy szülötte, míg a brit politikusok főként a Kosok közül kerülnek ki.
A tudomány álláspontja
Gauquelin elméletét többen próbálták megcáfolni és lejáratni, ám ahogy a híres angol pszichológus, Hans Eysenck elismerte: ,, Van benne valami, ami magyarázatra vár, még akkor is, ha ezek az eredmények, nincsenek is az ínyünkre."