Kihullik a hajunk a hidegben, ha nem hordunk sapkát - Igaz vagy csak a szülők találták ki?

Bizonyára neked is százszor elmondták a szüleid télen: vegyél sapkát, különben kihullik a hajad. És bár felnőttél, de a hajkoronádat féltve a mai napig fejfedőt húzol a biztonság kedvéért. De valóban van okod a félelemre?

Kényelmes, puha, csinos, és valahol szükségszerű is a sapka viselése télen, ha nem szeretnénk fázni. Azt mondják, a testhőmérsékletünk nagy részét a fejünknél veszítjük el. Valóban így lenne? Nos, a tudósok alapos vizsgálatokat végeztek a témában, és tudod mire jöttek rá? Hogy ez ostobaság.

A sapkaviselési tanács eredetét egy 1970-es amerikai hadsereg túlélési kézikönyvére vezették vissza, amely erősen ajánlotta a fej befedését, ha hideg van, mivel "a testhő 40-45 százaléka" a fejnél vész el. Ez a mítosz az amerikai hadsereg 1950-es években végzett homályos tudományos kísérletének hibás értelmezéséből fakadt. Ezekben a vizsgálatokban az önkéntesek sarkvidéki túlélőruhát viseltek, és csípős hidegnek voltak kitéve. Mivel testüknek az egyetlen fedetlen részük a fejük volt, a hőjük nagy része - nem túl meglepő módon - ott távozott.

Rachel Vreeman és Aaron Carroll, az indianapolisi Indiana Egyetem Egészségpolitikai Központjának munkatársai, akik megcáfolták a hiedelmet azt mondták: „Ha igaz lenne, akkor az emberek ugyanannyira fáznának, ha sapkában, ám nadrág nélkül mennének ki a hidegbe. Nyilvánvaló, hogy ez nem így van”. Amennyiben a kísérletet csak úszónadrágot viselő emberekkel végezték volna, akkor testhőjük legfeljebb 10%-át vesztették volna el a fejükön keresztül – teszik hozzá a tudósok.

Tehát, azt már tudjuk: nem igaz, hogy a hő javarészét a fejünknél veszítjük el. Mi a helyzet azzal, hogy a hideg maga hajhullást okoz?

Kattints a galériára, és megtudod!

1
A hajhullás az egyik leggyakrabban előforduló probléma, amely mind a férfiak, mind a nők számára minden korosztályban tapasztalható. Természetes, hogy naponta 70-100 szálat veszítünk. De nem okolhatjuk érte a hideg időt, amint arra a Healthline is rávilágíit. A fejbőrben lévő szőrtüszők növekedési ciklusokon mennek keresztül, és a hidegebb hőmérséklet hatására a fejbőr "megragadja" a hajszálakat. Ilyenkor pont, hogy kevesebb hajunk hullik ki. Gondolj csak a házi kedvencedre: a macskádnak is dúsabb a bundája télen, nem igaz? Szóval hamis az állítás, miszerint a hideg időjárás fokozza a hajhullást. Ezért ha a hajadat vékonyabbnak érzed, vagy csakugyan hullik a hajad, annak más oka lehet, nem pedig a hideg.
Kattints a további képekért!

Az "összecsíptetett haj” egy szuper szépségtrükk, ami megrövidítheti a reggeli készülődést. Adunk egy másik szuper tippet is, amelynek segítségével szintén dúsabb hatást érhetsz el.

leadkép: unsplash.com

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Sztárok
      Ha valóban meghúzza ezt a Séfek séfe, akkor óriást robbanthatnak, mivel A Konyhafőnök pont emiatt vesztett nézettséget.
      Sztárok
      Harrison Ford egy szem lánya, Georgia már 34 éves, és igazán dekoratív felnőtt nővé érett, viszont azt kevesen tudják róla, hogy komoly betegséggel küzd.
      Lifestyle
      Legendás jelenet, hogy egy hölgy nem tudja kinyitni a befőttesüveget, aztán szól a párjának, de ő se tudja lecsavarni a tetejét. Nos, nem erővel kell ilyenkor kinyitni.
      Lifestyle
      Az alábbi házi gyógymódok segíthetnek enyhíteni a tüneteket, hogy gyorsabban felépülj.
      Lifestyle
      Az összes zodiákus jegy közül talán a Szűz figyel legjobban oda egészségére. Nem csoda, hiszen eredendően gyengébb vitalitással rendelkezik, ezért hajlamosabb a fertőzésekre és megbetegedésekre.
      Home&Design
      Egy kis kreativitással és minimális költséggel igazán különlegessé teheted a lakásod – és ki tudja, talán ezzel a lépéssel teljesen új irányt adhatsz az otthonod dekorációjának is!