Tényleg gyorsabban öregszenek, akik a fél napjukat a képernyő előtt töltik - mutatjuk, miért
A képernyők kék fényének hatására olyan sejtkémiai változások indulhatnak el a szervezetünkben, melyek akár le is rövidíthetik az öregedés időtartamát.
A képernyőfüggőség árnyoldalai
Régóta tudjuk, hogy kevés egészségtelenebb dolog létezik a világon, mint naphosszat az okostelefon, a tablet, a tévé vagy épp a laptop képernyőjét bámulni. Egy közelmúltbéli kutatás arra világított rá, hogy a káros szokás akár az életünket is megkurtíthatja, hiszen a képernyő kék fényének hatására olyan sejtkémiai változások indulhatnak el az emberi szervezetben, melyek felgyorsíthatják az öregedés folyamatát - olvasható az EurekAlert felületén közzétett sajtóközleményben.
Eddig is tudtuk, hogy a "képernyőfüggőség" összefüggésbe hozható olyan gyakori betegségekkel, problémákkal, mint például az elhízás. Egy új tanulmányból azonban kiderül, hogy nem csak ezért jelent óriási kockázatot egész nap a tévé vagy a számítógép előtt lógni: a Frontiers in Aging nevű tudományos folyóiratban publikált kutatásban a tudósok gyümölcslegyekkel végzett kísérlet segítségével derítették ki, hogy miként változtatja meg alapvető sejtfunkcióinkat a különböző képernyőkből származó kék fény.
„A mindennap használt eszközök, például tévék, laptopok és telefonok kék fényének túlzott expozíciója káros hatással lehet testünk sejtjeinek széles skálájára, a bőr- és zsírsejtektől az érzékszervi neuronokig” - fejtette ki dr. Jadwiga Giebultowicz, az Oregon Állami Egyetem Integratív Biológiai Tanszékének professzora, a kutatás vezető szerzője. A szakértő hozzáfűzte: „Mi vagyunk az elsők, akik kimutatták, hogy a kék fénynek kitett muslicákban a specifikus metabolitok – a sejtek megfelelő működéséhez elengedhetetlen vegyi anyagok – szintje megváltozik.”