Hogyan tehetjük energiahatékonnyá otthonunkat?
Napjainkban az energiahatékonyság a legfontosabb elvárás a családi házakkal szemben, egyrészt a magas energiaárak, másrészt a környezet védelme, a károsanyag-kibocsátás csökkentése okán.
Az építési előírások ma már közel nulla energiaigényt fogalmaznak meg az új építések kapcsán, de a meglévő épületek esetén is érdemes törekedni rá a rezsiköltségek csökkentése, valamint a komfortunk növelése érdekében.
Mit tehetünk az energiahatékonyság javítása, a fűtési költségek csökkentése, a bolygónk védelme érdekében? Miért szükséges hőszigetelni a házakat, és milyen hőszigetelő anyagokat kínál a csomeszigeteles.hu?
A szigetelés fontossága
A házak nyújtanak menedéket az időjárás viszontagságaival és szélsőségeivel szemben, kellemes belső hőmérsékletet biztosítanak. Ennek érdekében azonban télen fűteni, nyáron egyre gyakrabban hűteni szükséges a lakótereket az éghajlatunkon. Ez rengeteg energiát felemészt, amelynek jelentős része hőveszteségként távozik. Az épületszerkezetek hőszigetelésével télen bent tarthatjuk, illetve nyáron kizárhatjuk a meleget, ezáltal kellemes körülményeket teremthetünk.
A legnagyobb hőveszteséget a külső falak és a tetők szenvedik el, de nagy mennyiségű hő távozik a nyílászárókon, a födémeken, az aljzaton át is, így ideálisan gondoskodni kell valamennyi szerkezet hőszigeteléséről.
Mivel szigeteljük a homlokzatokat?
Új építés esetén nem lehet kérdés az épületszerkezetek hőszigetelése, és akár utólag is törekedni kell rá a kényelmünk, valamint az energiapazarlás megszüntetése érdekében. Rengeteg pénzt takaríthatunk meg, ha gondot fordítunk erre.
A külső falak hőszigetelése az első és legfontosabb lépés az energiahatékony otthon felé. Hogy milyen típusú és milyen vastagságú szigetelésre van szükség, annak eldöntését bízzuk szakemberre, aki az adottságok és az igények figyelembevételével elvégzi a szükséges energetikai számításokat.
A leggyakrabban alkalmazott szigetelőanyagok a kiváló hő- és hangszigetelő képességgel rendelkező természetes kőzetgyapot és a szintén hatékony polisztirol vagy EPS szigetelés.
További feladatok
A homlokzatok hőszigetelésével egy időben sort kell keríteni a régi vagy rossz minőségű nyílászárók cseréjére is, és korszerű, gondozásmentes műanyag vagy alumínium profilokból készült ajtókat és ablakokat beépíteni.
A tetőkről sem feledkezhetünk meg, hiszen ezen szerkezeten keresztül is rengeteg hő távozhat. És ezzel együtt gondoskodni kell a vízszigetelésről is, ugyanis a beszivárgó nedvesség komoly károkat okozhat, veszélyezteti az épület állékonyságát, stabilitását.
A rezsiköltségek csökkentése, a kényelmünk fokozása érdekében érdemes az épület fűtését és hűtését is korszerűsíteni, és a fosszilis energiahordozókról minél inkább áttérni a zöld energiákra, vagyis a napenergiát és a szélenergiát hasznosítani.
Bár jelentős beruházás, de megtérül, ezáltal hosszabb távon nemcsak költséget takaríthatunk meg, de hozzájárulhatunk a környezetvédelemhez is.