Diétázol és rendszeresen sportolsz, mégsem fogysz? Ez az oka
Kevesen gondolnak rá, pedig egyértelmű következménye a hízás.
Ha nem a diéta és nem a sport, akkor mi?
Egészségesen étkezel, rendszeresen sportolsz, mégsem csökken a súlyod? Nem benned van a hiba - vagyis benned, de nem úgy, ahogy gondolod. A kortizol hormon nehezíti meg a helyzetedet.
A kortizol vagy más néven stresszhormon egy létfontosságú szteroid hormon, aminek termelését a hipotalamusz szabályozza. Olyan helyzetekben választódik ki, melyek során drasztikusan leesik a vércukorszint - például amikor nagyon félünk, izgulunk valamiért, esetleg kifejezetten stresszes időszakon megyünk keresztül. A kortizol gyakorlatilag minden mozgósítható energiaforrást azonnal aktivál, hogy azt a lehető leggyorsabban felhasználhassuk. Megemeli a vércukorszintet, beindítja a zsírszövetek lebontását, és még az izmokat is elkezdi szabad aminosavakká bontani, írja a jogagrubedli.hu.
Ez így mind nagyon jól hangzik, azt azonban tudni kell, hogy a kortizol túltermelődésével a hatásai nem pozitív irányba, hanem negatív irányba fokozódnak. Ha sok van belőle, tönkreteheti az izmokat, szaporíthatja a testen lévő zsírpárnákat és növelheti az étvágyat. Ilyenkor hajlamosabbak vagyunk magas kalóriatartalmú nassolnivalókkal kényeztetni magunkat, hogy a közérzetünk javuljon. Hopp, meg is van a hízás oka!
Honnan tudhatod, hogy magas a kortizolszinted?
- hangulatingadozás: idegesség, düh, depresszió
- állandó fáradtság
- fejfájás
- szívdobogás, magas vérnyomás
- hízás
- emésztési gondok
- állandó vizelési inger
- alvási problémák
- memóriavesztés
- felpuffadt nyak, arc