Filléres adventi naptár, ami nem arról szól, hogy minden nap kapjon valami haszontalant a gyerek
Az adventi naptárról először mindig a gyerekkori szobánk sötétbarnára festett ajtófélfája ugrik be, amin egy vastag anyagon 24 darab zokni fityegett, benne 3-3 darab aprósággal. A fentebb lévőkből a nővéreim vették ki nekem a bonbont, egy pár hajcsattot, cukorkát, középtájon már magam pipiskedtem a felvarrt zoknihoz. Aztán hamar szertefoszlik ez a szép kép, és arra gondolok, hogy a mi gyerekeinknek ezek már nem akkora dolgok. Ha belegondolunk, ők napi, heti szinten kapnak valamit.
„Hoztam neked egy kis fésűt a táskádba, épp le volt értékelve.” „Honnan van ez a sok csoki? Ja, hogy a suliban szülinapot ünnepeltetek!” „Nem találod a hajgumid? Pedig kell néptáncra. Gyorsan beugrunk a DM-be.” „Na jó, csak egy rágót választhatsz a pénztár mellől, mert sietünk.” „De jó ez az új radír! Ó, hogy a suliban is van adventi kalendáriumozás?!” – ezek hétköznapivá vált momentumok. És így indítjuk a decembert (a Halloween után), ami megint arról fog szólni, hogy ezeken felül mi kerül majd a kis csizmába otthon.
Mit hoz a Mikulás a suliban, oviban? A közértben is kap promóciós csokit, meg a városi rendezvényen. Hipp-hopp jön a karácsony – először a suliban, meg „apa dolgozójában” –, aztán ugye külön „a Mama Jézuskája, meg a szegedi Papáé”, a nagy ajándékok meg szenteste. De hogy ne legyen olyan nehéz eddig kibírni, 24 napon át sorra nyílnak az ablakcsokák, kis zsákocskák valami meglepetéssel, legalább két helyszínen. A külön órán is készül a rendes tanító néni egy-egy cukorkával, matricával.
FemAnyu - kendőzetlenül az anyaságról
Azt mondják, gyereket nevelni mindenki tud. Tegye fel a kezét, akinek vannak kétségei, problémái és óriási szíve, amivel a békés megoldásokat keresi! Nektek szól a FemAnyu. A szerző: Fekete Imola, a Nekünk bevált könyv szerzője, Peaceful Parenting oktató és mentálhigiénés segítő szakember.
Mégis hogyan szólhatna így az advent a várakozásról?
Jól emlékszem a varázslatra, ami december környékén kerített hatalmába minket. Vártunk a hóra. Vártuk, hogy anya adventi koszorút csináljon az ebédlő asztalon, amíg mi a magunk fenyőágait bogozgathattuk az ablakba. Vártuk a mézeskalács sütést. Hogy levelet írhassunk a Mikulásnak. Majd a Jézuskának. Vártuk, hogy Anya kitegye a karácsonyi dekorációkat. És már nagyon vártuk a szentestét, hogy előadhassuk a műsorunkat a felnőtteknek. Meg az ünnepi vacsorát, de leginkább az ajándékozást vártuk. Az esti misét azt nem vártuk, de utána mindig olyan jó volt hazaérni a melegbe!
Szülőként visszatekintve három dolgot tudok megragadni ebből az emlékből: idő, mérték és egyensúly, ami az advent kulcsa. Vagyis az együtt élményen, az ünnepi hangulat fokozatos kibontásán és az ajándékozás rituáléján keresztül tanították nekünk a várakozás örömét – amihez felnőttebb korunkban már ki-ki hozzákapcsolhatta a hit, a remény üzenetét.
Adni tanítsunk, ne csak kapni!
Szülői felelősség egyensúlyt mutatni aközött, hogy adni és kapni. Az ajándék sok arcú. Ajándék megtapasztalni a másik örömét, az elégedettségét, a háláját, a szeretetét. Két csoki között miért ne szólhatna egy-egy adventi ablakocska, zsákocska üzenete arról, hogy ma ő ajándékozzon meg másokat?! – ami által ő sem marad üres kézzel, vagyis szívvel.
Lehet-e ajándék a gyerek számára az, hogy látja az osztálytársa jókedvét, miután megosztotta vele az uzsonnáját aznap? Lehet-e ajándék a szomszéd néni öröme, miután átnyújtott neki egy kifestett mécsest? Anya elégedettsége, miután magától összepárosította a kimosott zoknikat? És még sorolhatnánk. Ez a cikkem most nem a rászoruló gyermekekről szól, hanem arról, hogy ne tájoljuk el a jólétben felnövő gyerekek belső, kis műszerét, mert akkor egy életen át fognak nélkülözni.
10 tipp a csokik mellé:
- Készíts képeslapot a nagymamának, és zsebeld be az örömét!
- Kinek viszel ma egy adventi narancsot a suliban?
- Mesélj ma vicceket a barátaidnak, nevettesd meg őket!
- Segíts ma anyának egy olyan házimunkában, amire nem is számít!
- Hívd fel nagypapát, hogy mesélje el, milyen volt a tél az ő gyerekkorában?
- Írj kedves, rövid üzeneteket és rejtsd el a lakásban, hogy megtalálják a többiek!
- Behúzta már a kukáját a kapu elől a szomszéd néni? Menj és segíts neki ma reggel!
- Kívánj kellemes ünnepeket minden szembe jövőnek az utcán, és figyeld az arcukat!
- Válogass ki pár játékot egy cipős dobozba, és adjátok le egy gyűjtőponton rászoruló gyerekeknek!
- Ma játssz egy olyan játékot a tesóddal, aminek tudod, hogy nagy szereti!
Fotók: 123rf.com