Megtalálhatták az evolúció hiányzó láncszemét: 375 millió évet kell visszamenni az időben, hogy megismerjük, hogyan élt
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/evolucio_123rf.png?itok=J3q-ZcHx)
A Qikiqtania wakei az egyik első négylábú élőlény volt, amely a szárazföldön járt, miután uszonyait végtagokká alakította át, de végül úgy döntött, hogy unokatestvéreivel ellentétben visszatér a víz alatti élethez.
Első szárazföldi élőlény
Atöbb mint 375 millió éves miniatűr "aligátort" az evolúció "hiányzó láncszemeként" tartják számon. A négylábú élőlény az elsők között merészkedett a szárazföldre, miután uszonyait végtagokká alakította át.
A Qikiqtania wakei névre keresztelt állat olyan ikonikus aligátorokat előzött meg, mint a Tiktaalik roseae, amelyet ugyanez a kutatócsoport fedezett fel. Az inkább úszásra alkalmas tulajdonságokkal rendelkező állat úgy döntött, hogy kalandvágyó unokatestvérével ellentétben inkább a vízben folytatja életét.
A mindössze kb. 70 centiméter hosszú Qikiqtania kicsi volt a Tiktaalikhoz képest, amely akár 2,5 méter hosszúra is megnőhetett. A felső és alsó állkapocs, a nyak és a pikkelyek egyes részei alapján azonosították. A legfontosabb, hogy a teljes mellúszóból és a felkarcsontnak nevezett végtagcsontból hiányoznak azok a barázdák, amelyek az izmok és az ízületek helyét jelölik a járáshoz. Ehelyett a Qikiqtania felkarja sima és ívelt volt - inkább a víz alatti életre volt alkalmas.
Az egyediség arra utal, hogy visszatért az úszáshoz, miután ősei a végtagjaikat járásra kezdték használni. A kutatás vezető szerzője Neil Shubin professzor, a Chicagói Egyetem munkatársa elmondta: "Először azt gondoltuk, hogy ez egy fiatal Tiktaalik lehet, mert kisebb volt, és talán néhány ilyen folyamat még nem fejlődött ki. De a felkarcsontja sima és bumeráng alakú, nem rendelkezik azokkal az elemekkel, amelyek támogatnák a szárazföldön való felfelé haladást. Ez más, és valami új dologra utal".
Lapozz!