Egy amerikai csodagyerek legendája
Azt hinnénk, minden pár hónapos csemete csupán csak eszik, alszik, sír, eszik alszik, sír... Nos, mindig vannak kivételek!
William James Sidis
Az amerikai csodaként számon tartott William James Sidisről azt is mondják, hogy amellett, hogy csodagyerekként született, ő a legokosabb ember, aki valaha élt a Földön. Persze ez nem bizonyított tény, de a fiú élettörténete alapján nem lenne meglepő, ha ez az állítás esetleg később beigazolódna.
Az 1898-ban született William már hat hónaposan beszélt, ami miatt ambiciózus szülei úgy gondolták, nem lesz nehéz zsenit nevelni a gyerkőcből. Az orosz emigráns szülőknek, Boris és Sarah Sidisnek nem volt lehetőségük a tanulásra hazájukban, így Amerikában kitüntetéssel végezték el az iskolát.
A pszichológussá vált apa és az orvossá vált édesanya rendkívül hatásos és ingergazdag környezetet biztosítottak a fiuknak. A kissrácnak nem is kellett több, hat éves korára 40 nyelv és nyelvjárás ismerete mellett hét nyelvet sajátított el.
Ha pedig mindez még ez nem lenne elég, anatómiai értekezést írt, amelynek következménye az lett, hogy nyolc évesen már a Harvard Egyetemen tartott előadást a négydimenziós testről. Nem hiába nevezték el csodagyereknek, hiszen olyan dolgokat ért el nyolc éves koráig, amit mások egy élet alatt sem képesek véghezvinni.
Úgy állapították meg, hogy IQ-ja 250-300 között van, ami az egyik legmagasabb mért intelligenciahányados volt a világon. A kisfiú rendkívüli népszerűségnek örvendett, aminek persze az árnyékos oldalát is megtapasztalta.
A hírverés azzal járt, hogy az emberek pletykáltak róla és a szájról szájra terjedő hírek már-már meseszerű mítoszokba hajlottak át. Tizenéves korában - ami gyakran vízválasztó a csodagyerekek esetében - irányt váltott, felhagyott a szellemi tevékenységekkel, eltűnt a nyilvánosság szeme elől és sokkal inkább a nyugalom vizére evezett: villamosjegygyűjtő lett.
További csodagyerekek
A 18. század első felében élt Christian Heinrich Heinecken szintén csodagyereknek volt elkönyvelve. Korabeli beszámolók szerint néhány órával a születése után már elkezdett beszélni, három éves korára pedig már latint, franciát, történelmet és földrajzot tanult, de sajnos a felnőttkort már nem érte meg, mert négy éves korában elhunyt.
A legismertebb csodagyermek Wolfgang Amadeus Mozart, aki nyolcévesen megkomponálta első szimfóniáját úgy, hogy ezt megelőzve már Európa királyainak házaiban zongorázott.