Már az ukrajnai háborúval is visszaélnek a csalók: ha ilyen e-mailt kapsz, semmiképp ne kattints rá!
Az elmúlt időszakban egyre több az ukrajnai helyzetre hivatkozó, rosszindulatú programot tartalmazó e-mail. A Nemzetbiztonsági Stakszolgálat azt kéri, hogy senki ne kattintson az ezekkel érkező linkekre.
Káros tartalmakat terjesztenek csalók
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet szerdán közleményt adott ki, melyben arra hívja fel a figyelmet, hogy újonnan "Helyzet az EU ukrajnai határainál" című levéllel támadnak a csalók. Az e-mailek küldője látszólag az Európai Bizottság, de valójában káros hivatkozásokat, valamint csatolt fájlokat tartalmaznak. A levél tartalmaz egy hivatkozást, amelyre kattintva a letöltött fájlokkal együtt egy csaló programot is futtat a megtévesztett áldozat - tették hozzá.
Azt javasolják, hogy senki ne kattintson rá olyan linkre, amelyet ismeretlen küldőtől kapott, ne töltsön le olyan fájlt, amely nem megbízható forrásból érkezett, használjon vírusirtót, ne engedélyezze a makrókat, mobilalkalmazás esetén is fordítson arra figyelmet, hogy ellenőrizze a megbízhatóságát (az engedélyeket). Hangsúlyozták: a félrevezető weboldalak, a főleg közösségi médiában szervezett, hamis adománygyűjtések, az adathalász e-mailek és a dezinformációt terjesztő, hatásvadász cikkek célja egyértelműen az emberek megtévesztése.
Tekintettel a jelenlegi helyzetre bárki kaphat például olyan csaló e-mailt, amelyben a menekültek, illetve a háborús területeken élők támogatására kér pénzt vagy kriptovalutát a feladó. Más bűnözők úgy akarják a gyanútlan internetezők adatait megszerezni, hogy az egyik fél védelmének álcázott akció részeként túlterheléses támadásba (DDoS) próbálják bevonni őket – figyelmeztettek.
Kiemelték, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet mindent megtesz a magyar lakosság biztonságáért. Az elkövetkező időszakban a kibertérben várható aktívabb tevékenység, valamint az információbiztonsággal kapcsolatos, folyamatosan frissülő cikkek miatt hivatalos honlapjuk és közösségi médiafelületeik figyelemmel követését javasolják.
Februárban a fogyasztói árak átlagosan 8,3 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit, utoljára 2007. augusztusban volt ilyen magas az infláció. A szakértő szerint arra kell készülni, hogy az életünk minden szegmense még tovább fog drágulni az orosz-ukrán háború következményeként.